Pojęcia filmowe

Treść:

  • Adaptacja filmowa – to przeróbka  utworu literackiego, np. lektury na potrzeby filmu. Tekst książki adaptujemy poprzez scenariusz. Pamiętajmy, że film i powieść to zupełnie dwie różne rzeczy, bo adaptacja to osobista wersja filmowca. Mamy trzy rodzaje adaptacji filmowych – ekranizacja, autorska i swobodna.

 

  • Ekranizacja – nakręcenie wersji filmowej książki. Wierne przeniesienie książki na ekran. Wersja filmowa może różnić się od swojego pierwowzoru.

 

  • Fabuła – zdarzenia, wątki i motywy przedstawione w filmie powiązane czasowo i przyczynowo; potocznie treść utworu.

 

  • Reżyseria – Ssztuka budowania filmu. Reżyser to główny autor dzieła filmowego. Jest odpowiedzialny za jego całokształt  i podpisuje się pod nim swoim nazwiskiem. Kieruje pracą ekipy filmowej. Inspiruje aktorów, scenografa, operatora kamery. Tworzy plan artystyczny filmu, często zmienia oryginalny tekst scenariusza.

 

  • Scenariusz – stanowi podstawę filmu, zawiera treść dialogów i opis scen. Składa się z fabuły, opisuje postacie, miejsca. W scenariuszu są też uwagi autora i reżysera. Może być przeróbką istniejącego dzieła literackiego np.lektury, wtedy to scenariusz adaptowany. Może być też napisany od początku, wtedy to scenariusz oryginalny. Autorem scenariusza jest scenarzysta. To osoba, która ma wyobraźnię filmową i umie zainspirować reżysera.

 

  • Scenopi– szczegółowy opis każdego z ujęć filmu. Scenopis tworzy się na podstawie scenariusza. Zawiera opis ruchów kamery, zachowanie aktorów oraz dialogi. Określa długość ujęć, szkice scen i plan sytuacyjny.

 

  • Storyboard – Scenopis w obrazkach – to szkice kolejnych kadrów. Na podstawie tych obrazków planuje się filmowanie kolejnych ujęć. Przy storybordach reżyser pisze też notatki dotyczące obrazu i dźwięku np. wielkość planu filmowego, perspektywa, ruchy kamery dla każdego ujęcia.

 

  • Operator filmowy (inaczej: operator obrazu) – odpowiada za realizację zdjęć do filmu. Kieruje innymi operatorami na planie filmowym. Odpowiada nie tylko za obrazowanie, ale też za oświetlenie planu filmowego.