Organizator

Fundacja Katarynka

Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA, powstała w 2010 roku, aby otwierać przestrzeń kultury, sportu i kinematografii osobom niewidomym i niesłyszącym.

Do tej pory przystosowaliśmy do potrzeb osób niewidomych wiele filmów i spektakli, które były prezentowane w kinach i teatrach w całej Polsce. Dostosowujemy wystawy muzealne. Organizujemy cykliczne pokazy filmowe bez barier w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Tworzymy niezwykłe warsztaty dla dzieci z niepełnosprawnością słuchu i wzroku. Prowadzimy działalność ekspercką, wspierając instytucje

kultury, organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne. Zajmujemy się także audiodeskrypcją na stadionach. Przystosowujemy do potrzeb niewidomych wydarzenia sportowe, głównie mecze piłki nożnej, we Wrocławiu oraz na stadionie Legii Warszawa. Dzięki współpracy m.in. z NC+ tworzymy także audiodeskrypcje do wydarzeń sportowych transmitowanych przez stacje telewizyjne.

Flagowym projektem Fundacji jest ADAPTER.PL – portal filmowy dla osób niewidomych i niesłyszących. To pierwszy w Polsce i jeden z niewielu na świecie portali vod z filmami dostosowanymi dla widzów z dysfunkcją wzroku i słuchu. Portal działa od 2014 roku i gromadzi ponad 40 tysięcy widzów. Obecnie prezentuje 150 polskich filmów z audiodeskrypcją i napisami. Korzystanie z portalu jest bezpłatne, nie ma potrzeby logowania. ADAPTER.PL został doceniony m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i został laureatem 9. edycji Nagród PISF, jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. ADAPTER otrzymał statuetkę w kategorii „Portal internetowy/blog o tematyce filmowej”, która została wręczona podczas na gali podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni we wrześniu 2016 roku.

www.fundacjakatarynka.pl

ETR Adapter