Korzenie pamięci – rozmowa z Teofilem Bartoszewskim Rozmowa

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Kultura

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 5 min.

Reżyseria

Data premiery

2022

Produkcja

Muzeum Powstania Warszawskiego

Opis filmu:

W jednym z wywiadów Teofil Bartoszewski, syn wybitnego historyka i działacza Władysława Bartoszewskiego, opowiada o doświadczeniu swojego ojca. Teofil opowiada o życiu taty i jego trudnych doświadczeniach wojennych.

 

Władysław Bartoszewski odegrał kluczową rolę podczas II wojny światowej, szczególnie w polskim ruchu oporu oraz Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. W 1942 roku przystąpił do Armii Krajowej (AK) jako ochotnik. Jego działalność w czasie wojny była wszechstronna — związana z aktywnością w podziemiu oraz pracą dziennikarską.

 

Bartoszewski angażował się także w pomoc ludności żydowskiej, za co po wojnie został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Był jednym z pierwszych, którzy opisywali tragedię warszawskiego getta i starali się informować świat o niemieckich zbrodniach. W czasie Powstania Warszawskiego brał udział w działalności konspiracyjnej, a po jego upadku został aresztowany przez Niemców. Po wojnie Bartoszewski działał na rzecz dialogu polsko-niemieckiego i był aktywny na arenie międzynarodowej, dlatego stał się jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii powojennej Polski.

 

Wywiad zrealizowany został w ramach projektu „Korzenie pamięci”. To inicjatywa, która została zainaugurowana w 2021 roku i staje się kluczowym elementem realizacji długofalowej misji Muzeum. Muzeum chce tworzyć społeczność potomków Powstańców Warszawskich, która podejmuje „sztafetę pokoleń” – opiekunów wspomnień, marzeń i wartości przekazywanych przez Powstańców.