Szpital Przemienienia Psychologiczny
Odtwórz film w nowym oknie
Audiowstęp
Katalog Filmów
Dostosowanie
Fundacja Katarynka
Czas trwania
1 godz. 30 min
Reżyseria
Data premiery
1979
Scenariusz
Obsada
Produkcja
Ocena
Opis filmu:
Jesień 1939 roku, początek okupacji niemieckiej w Polsce. Stefan, młody lekarz, przybywa do szpitala dla umysłowo chorych i podejmuje pierwszą pracę. Poznaje kolegów. Doktor Kauters jest zwolennikiem metod chirurgicznych w leczeniu chorób psychicznych. Rygier jest fanatykiem silnej władzy, a doktor Marglewski uważa chorobę umysłową za rodzaj nawiedzenia. Szpital jest wyizolowany z okupacyjnej rzeczywistości. Światem lekarzy i podległym mu światem chorych rządzą swoiste prawa.
Film powstał na podstawie powieści Stanisława Lema “Szpital Przemienienia”.
Opis postaci:
Stefan – młody brunet uczesany gładko z przedziałkiem. Ma lekko odstające uszy, jest starannie ogolony i nosi czarne, rogowe okulary. Najczęściej ubiera się w ciemnoszary garnitur, białą koszulę i krawat. Na wierzchu nosi biały kitel. Jest osobą dosyć skrytą, a jednak zdolną do poświęceń i bohaterskich działań. Niechętnie podporządkowuje się dogmatycznym ideologiom.
Doktor Nosilewska – 30-letnia brunetka o regularnych rysach twarzy, z krótkimi, falującymi włosami, które spina z tyłu. Ubiera się w szare sukienki, biały kitel i brązowe buty na obcasie z paskiem. To kobieta tajemnicza, ulegająca porywom serca.
Pisarz Zygmunt Sekułowski – szpakowaty 50-latek z krótkimi włosami i lekko obwisłymi, chomiczymi policzkami. Najczęściej ubiera się w białą koszulę, na którą zakłada rozpięty, jasnobrązowy blezer albo marynarkę. To oczytany intelektualista, a jednocześnie cynik otwarcie głoszący swoje opinie.