Nad Niemnem, cz. 1 – PJM Kostiumowy
Odtwórz film w nowym oknie
Audiowstęp
Katalog Filmów
Dostosowanie
Fundacja Katarynka i Fundacja FONIS
Czas trwania
78 min.
Reżyseria
Scenariusz
Obsada
Produkcja
Ocena
Opis filmu:
Film jest adaptacją powieści Elizy Orzeszkowej pod tym samym tytułem.
Korczyn, mała wioska nad Niemnem, lata 80. XIX wieku. Żywa jest tu ciągle pamięć o tragedii powstania styczniowego. Teofil Różyc, dziedzic mocno już przetrzebionej fortuny, nie zainteresowany pracą arystokratyczny narkoman, ubiega się o względy Justyny Orzelskiej, siostrzenicy Benedykta Korczyńskiego. Przed laty Justyna kochała Zygmunta, bratanka Benedykta, lecz jego matka, obawiając się mezaliansu, nie zgodziła się na ten związek.
Benedykt jest skłócony z rodziną Bohatyrowiczów, zaściankową szlachtą, która walczyła w powstaniu i była traktowana na równi z członkami znamienitych rodów. Po upadku powstania zubożali Bohatyrowicze zostali zdegradowani nieomal do roli chłopów. Jednego z nich, Jana Bohatyrowicza, Justyna obdarza uczuciem.
Opis postaci:
Justyna Orzelska – młoda szatynka o długich włosach, które często spina na czubku głowy. Ma regularne rysy twarzy. Ubiera się w długie suknie ze stójkami. Na szyi nosi kameę. To indywidualistka o dobrym sercu mająca własne zdanie.
Jan Bohatyrowicz – młody wysoki blondyn z wąsami, ma krótkie falujące włosy zaczesane do tyłu. Najczęściej ubiera się w białą, luźną koszulę, czarne spodnie i wysokie buty z cholewami. Na głowie nosi czarną maciejówkę z błyszczącym daszkiem. Jest człowiekiem dobrym, szlachetnym i honorowym.
Benedykt Korczyński – łysiejący brunet w średnim wieku o gęstych, sumiastych wąsach, które często podkręca. Ma gęste siwiejące włosy i szpiczasty nos. Najczęściej ubiera się w brązowy, wełniany garnitur i skórzane buty z cholewami. Pod spód ubiera białą koszulę i kamizelkę. Na głowie nosi słomiany kapelusz, używa też laski. To człowiek dumny i surowy, który jest w głębi duszy dobry i sprawiedliwy.
Za tłumaczenie na PJM odpowiada Fundacja FONIS. Tłumaczka: Izabela Lindner.