Lekcja martwego języka Psychologiczny
Odtwórz film w nowym oknie
Audiowstęp
Katalog Filmów
Dostosowanie
Fundacja Katarynka
Czas trwania
1 godz. 36 min
Reżyseria
Data premiery
1979
Scenariusz
Obsada
Produkcja
Ocena
Opis filmu:
Akcja filmu rozgrywa się w ostatnich miesiącach I wojny światowej, w galicyjskim miasteczku Turka. Bohater filmu, ciepiący na gruźlicę porucznik Alfred Kiekeritz, przesunięty zostaje na tyły frontu. W miasteczku pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Mieszka w żydowskim, podupadłym hotelu, w którym jest jedynym gościem. Ma poczucie, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jakiś sens. Nudzi go codzienność, ucieka od niej w swoje zainteresowania: fascynację symbolizmem, sztuką, ale i śmiercią, która skłania go do głębszych przemyśleń.
Film na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza pod tym samym tytułem.
Opis postaci:
Porucznik Alfred Kiekeritz – to wysoki, szczupły szatyn, włosy ma gładko zaczesane na prawy bok. Ma ciemne, wyraziste brwi i łagodne spojrzenie. Rzadko się uśmiecha. Często jest zamyślony, a jego spojrzenie bywa chłodne. Najczęściej ma na sobie białą koszulę, ciemnozielony mundur, na kołnierzu z czerwonymi patkami z dwiema gwiazdkami, na głowie nosi furażerkę. W chłodne dni zakłada długi, ciemnozielony płaszcz. Chodzi w czarnych oficerkach.
Dróżniczka Liza Kut – to młoda, średniego wzrostu brunetka z długimi włosami zebranymi w kucyk. Nosi czarny uniform, który dokładnie zapina pod szyją. Ma łagodne rysy twarzy, Jest spokojna, skryta, obowiązkowa i wrażliwa.
Valasek, naczelnik stacji – średniego wzrostu mężczyzna o lekko siwiejących włosach. Ma ciemne oczy, wyraziste brwi i łagodne rysy twarzy. Nosi ciemnozielony mundur, którego góra jest lekko rozpięta. W ustach zawsze ma papierosa.
Moszko, strażnik jeńców – młody mężczyzna w okularach korekcyjnych w okrągłych, cienkich oprawkach. Nosi ciemnoniebieski mundur z czerwonym kołnierzem i czerwonymi brzegami rękawów. Chodzi w czarnych oficerkach. Często bywa beztroski i zagubiony.