Miś – PJM Komedia
Odtwórz film w nowym oknie
Katalog Filmów
Dostosowanie
Fundacja Katarynka
Czas trwania
1 godz. 51 min
Reżyseria
Data premiery
1981
Scenariusz
Obsada
Produkcja
Ocena
Opis filmu:
Film powstał w przełomowym okresie najnowszej polskiej historii, kiedy nagle okazało się, że śmiać się można już niemal ze wszystkiego. Tym trudniej było więc wymyślić coś, co rozbawiłoby publiczność. Ale chociaż upadła większość wcześniejszych tabu, nieodmiennie groteskowa pozostała otaczająca nas rzeczywistość. Stanisław Bareja i Stanisław Tym (autor scenariusza) wymyślili więc nieco zawiłą historyjkę o Rysiu-Misiu rywalizującym zachłannie z eksmałżonką o grubą forsę zdeponowaną za granicą, ale opowiastka służy głównie jako pretekst do ukazania wielu nonsensów swojskiej codzienności przełomu lat 70. i 80. Są więc w filmie kpiny z nierozgarniętych milicjantów, przedrzeźnianie piosenkarzy z kołobrzeskich festiwali, szydzenie z imprez rozrywkowych dedykowanych “ludziom Do-Ro”, groteskowe parodie urzędniczych rytuałów albo zachowań w placówkach zbiorowego żywienia, gdzie talerze przyśrubowane są do blatu stolika, a łyżki przykute doń wspólnym, przesuwającym się w rytm jedzenia łańcuchem. Na tle tego idiotycznego świata pojawia się problem tzw. tworzenia nowej tradycji. Sztuczność tego rodzaju zabiegów nieźle uosabia w “Misiu” noworodek nazwany pokracznie “Tradycja”. Kapitalna jest też scena uroczystego wręczania paszportu przy folklorystycznych hopsach. Ale to już problem nie na komedię i świadomi tego realizatorzy stawiają go w finale filmu całkiem serio, w tonacji podniosło-lirycznej, łącząc piosenkowy komentarz z wizyjną fantastyką.
Opis postaci:
Ryszard Ochódzki – Główny bohater, zwany także Misiem. To mężczyzna koło 40-tki. Postawny, łysiejący blondyn, który ukrywając łysinę, zaczesuje dłuższe kępki włosów na czubek głowy. Ma wyraziste brwi, brązowe oczy i duże usta. Ochódzki zazwyczaj jest elegancko ubrany, pod krawatem, w płaszczu.
Stanisław Paluch – to sobowtór Ochódzkiego grany także przez Stanisława Tyma. Paluch jest robotnikiem, pracującym w kotłowni, na co dzień wozi węgiel furmanką. Stach ma bujną czuprynę, gęste brwi i zarost. Nosi gumofilce i roboczą, granatową kurtkę oraz czapkę uszatkę. W wyniku niecnych działań Oli, kochanki Ochódzkiego, Paluch traci swoją bujną czuprynę.
Wśród bohaterów filmu, jest sam Stanisław Bareja. Gra on polskiego sklepikarza w Londynie. To mężczyzna w średnim wieku. Jest średniego wzrostu, ma dobrotliwą twarz, blond włosy i wąsy.
Irena Ochódzka – była żona Ryszarda jest atrakcyjną kobietą koło 40-tki. Ma kasztanowe, lekko kręcone włosy. Nosi garsonki i golfy, które podkreślają jej szczupłą, ale kobiecą figurę.
Ola Kozeł – aktorka, kochanka Ochódzkiego. To 20-kilkuletnia brunetka o kręconych włosach. Ma drobną figurę i mały biust. Często chodzi w żółtym kożuszku i kobiecych strojach. Czasem w mocnym negliżu.