Filmy – Dramat – Ludzie z pociągu

Dostosowanie
- Audiodeskrypcja
- Napisy
Kategoria wiekowa
Treści wrażliwe
- Cierpienie
- Dyskryminacja
- Przemoc
- Używki
Czas trwania
1 godz. 31 min.
Reżyseria
Scenariusz
Data premiery
1961
Opis filmu:
W okupowanej Polsce pasażerowie unieruchomionego pociągu zostają postawieni w obliczu dramatycznej próby człowieczeństwa. Różni ludzie – konspirator, wdowa, szmalcownik, dziecko, szmuglerzy – zmuszeni są spędzić wspólnie noc na stacji, gdy niemieccy żandarmi grożą egzekucją. Poruszający dramat o ludzkich postawach w czasach, gdy każda decyzja może kosztować życie.
Treści wrażliwe:
Cierpienie
- Kryzys psychiczny
- Żałoba
Dyskryminacja
- Grup społecznych
- Dzieci i rodzin
Przemoc
- Fizyczna
- Psychiczna
Używki
- Alkohol
Opis postaci:
Kaliński – zawiadowca stacji, w pierwszych minutach filmu to około sześćdziesięciokilkuletni łysiejący szczupły mężczyzna. W opowieści – podczas retrospekcji – odpowiednio młodszy, też łysiejący. Nosi okulary w czarnych okrągłych oprawkach. Ubrany jest w czarny uniform i czapkę, którą – wychodząc na peron – zmienia z czarnej na szarą.
Pomocnica Kalińskiego – szczupła młoda blondynka. Falowane włosy wystają jej spod czarnego beretu. Nosi czarny uniform z ołówkową spódnicą i czarne buty na obcasie.
Ania – niewysoka szatynka, falowane włosy sięgają jej ramion, a grzywkę ma zaczesaną na prawy bok. Nosi jasny płaszcz sięgający kolan, czarne buty na lekkim obcasie, w ręce trzyma czarną torebkę.
Piotr – wysoki blondyn, jest w szarych spodniach, ciemniejszej marynarce i w białej koszuli pod swetrem z białym wzorem w jelenie.