80 milionów Sensacja

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

2 godz.

Reżyseria

Data premiery

2010

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 4.3 / 5. Ilość: 16

Opis filmu:

Nadchodzi jesień 1981 roku. Peerelowska władza zamyka ostatni etap przygotowań do stanu wojennego. Mnożą się ubeckie prowokacje, rośnie niepokój. Ludzie zaczynają rozumieć, ze konfrontacja z komunistami jest nieunikniona. 3 grudnia 1981 r. działacze dolnośląskiej Solidarności wypłacają z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy. Pieniądze zostają zdeponowane u arcybiskupa Henryka Gulbinowcza, metropolity wrocławskiego. 13 grudnia konto zostaje zablokowane przez komunistów, a władza uznaje, że był to “skok na bank” i podejmuje gorączkowe działanie, aby pieniądze odzyskać.

Opis postaci:

Staszek- Stanisław Husowski. Jeden z głównych bohaterów filmu. Postać autentyczna. W latach 1980–1981 pełnił funkcję rzecznika prasowego dolnośląskiej „Solidarności. W stanie wojennym był poszukiwany listem gończym przez SB.  w tzw. sprawie 80 milionów zł dolnośląskiej „Solidarności”. W 1982 został aresztowany, a następnie internowany. W filmie to wysoki, szczupły szatyn z falowanymi włosami sięgającymi za ucho. Ma okrągłą pogodną twarz. Ubiera się w jeansy i ciepłe swetry.

 

Józek – Józef Pinior. Jeden z głównych bohaterów filmu. Postać autentyczna. W 1980 organizował  struktury „Solidarności na Dolnym Śląsku. Był członkiem zarządu regionu NSZZ „S” i jej rzecznikiem finansowym. Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego podjął z konta związku 80 mln zł, dzięki czemu nie zostały one zajęte przez władze komunistyczne. W filmie to szczupły, niewysoki szatyn w korekcyjnych okularach z grubymi, plastikowymi oprawkami. Ma krótko przystrzyżone, ciemne włosy. Zaczesuje je na prawą stronę. Nosi spodnie w kant, koszule z kołnierzem, a na głowę często zakłada kaszkiet. Jest skromnym inteligentem.

 

Piotr – Piotr Bednarz. Jeden z głównych bohaterów filmu. Postać autentyczna.W sierpniu 1980 roku został wiceprzewodniczącym komitetu strajkowego w swoim zakładzie pracy. Od września tego samego roku przewodniczył komitetowi zakładowemu „Solidarności. Od 1981 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu regionu związku jako zastępca Władysława Frasyniuka. W grudniu 1981 na mocy poufnej uchwały prezydium ZR brał udział w ukryciu 80 mln złotych pobranych z konta NSZZ „S”. W filmie to wyskoki, postawny blondyn z kilkudniowym zarostem. Ubiera się klasycznie. Nosi proste, jeansowe spodnie i dopasowane swetry. Jest pewny siebie i zdecydowany w działaniach.

 

Kapitan Sobczak – kapitan SB, jedna z czołowych postaci w filmie. To również postać autentyczna. Był to funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, który deptał po piętach przywódcom dolnośląskiej „Solidarności”. W filmie pokazany jest jako wyjątkowo czarny charakter. Człowiek brutalny, mściwy i przepełniony nienawiścią. Jest niskim, szczupłym brunetem z gęstymi czarnymi włosami ściętymi na krótko i  zaczesanymi do tyłu. Nosi czarne ubrania. Ma pociągłą twarz na której często gości szyderczy uśmiech.

 

Ksiądz Żegota – ok. 50-cio letni duchowny, wspierający działaczy „Solidarności” To również postać autentyczna. W filmie to niski, chudy, łysiejący mężczyzna. Jest lekko przygarbiony. Przez cały film oglądamy go w długiej, kapłańskiej sutannie.