W ciemności

CZAS TRWANIA

138 min.

KATEGORIA

Dramat

Otwórz wideo w nowym oknie
Bohaterem filmu, którego akcja rozgrywa się podczas okupacji niemieckiej, kiedy to wymordowano tysiące lwowskich Żydów, jest postać autentyczna, kanalarz Leopold Socha. Dzięki świetnej znajomości systemu kanalizacyjnego miasta, ukrył uciekinierów z getta we Lwowie. Ten zwykły robotnik, pracujący przy konserwacji kanałów, a do tego drobny złodziejaszek, w obliczu tragedii pokazał jednak swoją prawdziwą naturę człowieka wrażliwego na ludzkie cierpienie. Przez ponad rok opiekował się i ukrywał Żydów, którzy cudem uniknęli zagłady. Pomagał mu jego przyjaciel z pracy, Szczepek Wróblewski.
W marcu 1943 r. Leopold Socha zgadza się, oczywiście w zamian za zapłatę, ukryć w kanałach grupę uciekinierów z getta. Ale kiedy Żydom kończą się pieniądze…

www.filmpolski.pl

OPISY POSTACI:

Leopold Socha – Główny bohater filmu. Jest drobnym złodziejaszkiem ze Lwowa pomagającym Żydom ukrywającym się w kanałach. To niski brunet z krótko ściętymi włosami. Ma duży, pękaty nos, niebeskie oczy i wąskie usta. Niskie czoło i krzaczaste brwi. Jest szczupły. Nosi robocze ubrania, ciemne spodnie i drelichowe kurtki. Jego atrybut to czarny kaszkiet. Zawsze ma go na głowie.

Wanda Socha – żona Leopolda. To tęga, wysoka kobieta. Ma okrągłą twarz i długie włosy w kolorze blond. Włosy są zawsze związane lub upięte. Ma zielone oczy, nisko osadzone brwi które często marszy. Ma też wąski nos i wysokie czoło. Na twarzy piegi. Nosi wzorzyste sukienki i podomki sięgające za kolana i zapinane pod szyję.

Mundek Margulies- jedne z żydów uratowanych przez Leopolda Sochę z lwowskiego getta. To wysoki, przystojny i dobrze zbudowany mężczyzna.  Jest szatynem z włosami ściętymi na krótko. Ma wysokie czoło, wąski nos, niebieskie oczy i wydatne usta. Powagi dodają mu wystające kości policzkowe. W brodzie nieduży dołeczek. Ma bardzo inteligentny wyraz twarzy. Nosi zniszczone ubrania. Dziurawe swetry i wytarty stary płaszcz.

Klara Keller – jedna z ocalonych żydówek ukrywająca się we lwowskich kanałach. Jest drobną brunetką. Ma pogodną okrągłą twarz, duże brązowe oczy i pełne usta. Jest szczupła. Ma długie i gęste włosy zazwyczaj upięte w kucyk. Nosi stare zniszczone sukienki i przybrudzone, zniszczone swetry. Ma potargane włosy i brudną twarz tak jak inni, którzy miesiącami ukrywają się w kanałach.

 

Opracowanie:

Urszula Butkiewicz,

Fundacja KATARYNKA

Reżyseria:
  • Agnieszka Holland
Scenariusz:
  • David F. Shamoon na podstawie książki "W kanałach Lwowa" Roberta Marshalla
Obsada:
  • Robert Więckiewicz,
  • Benno Fürmann,
  • Agnieszka Grochowska,
  • Maria Schrader
Produkcja:

Schmidtz Katze Filmkollektiv GmbH,

Studio Filmowe Zebra,

The Film Works

kontakt

Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.