Krótki film o miłości Obyczajowy

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Przemysław Zdrok, Izabela Kuenstler-Zawisza

Czas trwania

1 godz. 30 min.

Reżyseria

Data premiery

1978

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 4.2 / 5. Ilość: 5

Opis filmu:

Jedno z warszawskich osiedli. Tu właśnie, w wynajętym pokoiku u matki swojego kolegi, mieszka dziewiętnastoletni Tomek, chłopiec niepozorny i bardzo wrażliwy. Wieczorami konsekwentnie uczy się języków, ale gdy zbliża się godzina 21, odsłania stojącą na stoliku lunetę i zaczyna obserwować. Ustawiony nieruchomo przyrząd wycelowany jest w jeden punkt, w okno mieszkania położonego naprzeciw. Tomek nie zna kobiety, która wchodzi do mieszkania, ale od dawna obserwuje ją przez odsłonięte okna. Magda jest dojrzałą kobietą, prawdopodobnie plastyczką, ponieważ w jej mieszkaniu rozwieszone są niedokończone gobeliny. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdy jej ruch jest obserwowany przez chłopca. Początkowa chłopięca ciekawość przeradza się w głębokie uczucie.

 

Opisy postaci:

Tomek – to główny bohater filmu. Ma dziewiętnaście lat. Jest młodym, wrażliwym chłopakiem. Mieszka u matki swojego przyjaciela, który wyjechał z misją wojskową do Syrii. Wieczorami przez lunetę podgląda mieszkającą w pobliżu Magdę – piękną kobietę. To jego pasja i główne zajęcie. Tomek jest niewysokim blondynem z bujną czupryną. Ma okrągłą, pogodną twarz o inteligentnym wyrazie. Ciemne oczy i wyraziste spojrzenie. Często się uśmiecha. Jest szczupły. Nosi młodzieżowe, sportowe ubrania. Jeansy, bluzy i sportowe buty.

 

Magda – Atrakcyjna, dojrzała kobieta ok. czterdziestki. Jest wysoką, szczupłą blondynką z długimi lekko falowanymi włosami. Magda jest obiektem westchnień Tomka. To ją młodzieniec podgląda przez lunetę każdego wieczoru. Kobieta ubiera się elegancko. Nosi szpilki, krótkie spódnice i długie płaszcze. W swoim domu ubiera się luźno. Często widzimy ją w długiej, męskiej koszuli. Ma inteligentny wyraz twarzy.

 

Gospodyni Tomka – starsza siwa, niewysoka kobieta. Jest pogodna. Ma ciepłe spojrzenie. Ubiera się dość pospolicie. Nosi suknie sięgające za kolano. Jest życzliwa dla Tomka.

 

Kochanek Magdy – wysoki, elegancki brunet w średnim wieku. Ma gęste włosy i owalną twarz. Odwiedza Magdę wieczorami. Przy okazji wizyt u kobiety również obserwowany przez Tomka.