Rewers

CZAS TRWANIA

96 min.

KATEGORIA

Czarna Komedia

Otwórz wideo w nowym oknie
Akcja filmu, rozgrywa się w dwóch planach czasowych – we wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina, „szara myszka”, która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia, ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, „jak spod ziemi”, zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław. Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury…

www.filmweb.pl

Opisy postaci:

Sabina – główna bohaterka filmu. Jest  młodą redaktorką działu poezji w stołecznym wydawnictwie „Nowina” oraz przedmiotem troski swej matki i babki, zaniepokojonych jej przedłużającym się panieństwem. Sabina to bardzo chuda i wysoka blondynka. Ma rzadkie, kręcone włosy sięgające do ramion. Zwykle upina je starannie duża, srebrną spinką.  Ma trójkątną twarz i wystające kości policzkowe. Nosi okrągłe, korekcyjne okulary w ciemno-brązowych oprawkach. Jest skromna. Ubiera się w sukienki sięgające za kolana, zapinane pod samą szyję. Wychodząc z domu zakłada długi płaszcz prochowiec i brązowy beret. Sprawia wrażenie przestraszonej i niepewnej siebie.

Irena – matka Sabiny. Wysoka, postawna kobieta w sile wieku. Ma kobiece kształty: szerokie biodra i wciętą talie. Jest blondynką z krótko ściętymi, falowanymi włosami, które upina długimi, metalowymi wsuwkami. Ma pociągłą, trójkątną twarz, duże niebieskie oczy i wąskie usta. Jest kobietą o łagodnym wyrazie twarzy. Często się uśmiecha. Jest elegancka. Ubiera się w suknie dopasowane w talii, sięgające za kolana. W uszach nosi nieduże, gustowne, złote kolczyki. Na ręce zegarek z ozdobną bransoletą. Porusza się z gracją.

babka Sabiny – nieduża, siwa staruszka. Jest schorowana. Większość czasu spędza w łóżku. Ma krótko ścięte, siwe włosy i chudą pomarszczoną twarz. Jest niewysoka, blada  i wychudzona. Ma duże ciemne oczy i pełne usta. Wyraz twarzy pogodny. Najczęściej oglądamy ją w jasnych, bawełnianych koszulach nocnych.

Bronisław Falski vel Toporek – jeden z kandydatów na męża Sabiny, który ratuje ją pewnego wieczoru  z rąk przypadkowych opryszków. Zachwyca tym samym młodą bohaterkę, a także jej matkę i babkę. Jest wysokim, dobrze zbudowanym brunetem. Ma kruczoczarne, krótko przystrzyżone włosy. Grzywkę zaczesuje do tyłu. Ma szczupłą, pociągłą twarz o inteligentnym wyrazie. Nieduże ciemne oczy, gęste, nisko osadzone brwi i szerokie usta. Nosi eleganckie, szare marynarki, jasne koszule, krawaty oraz spodnie w kant. Początkowo jest szarmancki i kulturalny. Sprawia wrażenie niezwykle pewnego siebie.

Opracowanie:

Fundacja KATARYNKA

Reżyseria:
  • Borys Lankosz
Scenariusz:
  • Andrzej Bart
Obsada:
  • Agata Buzek,
  • Krystyna Janda,
  • Anna Polony,
  • Marcin Dorociński
Produkcja:

Studio Filmowe Kadr

kontakt

Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.