Pianista Dramat

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

2 godz. 30 min

Reżyseria

Data premiery

2002

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 3.9 / 5. Ilość: 102

Opis filmu:

„Pianista” to historia Władysława Szpilmana, znakomitego pianisty i kompozytora. Rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, gdy w Polskim Radiu 28-letni Szpilman gra pod bombami nokturn cis-moll Chopina. Po wkroczeniu do Warszawy Niemcy wprowadzają restrykcje wobec ludności żydowskiej. Szpilman z rodziną: rodzicami, dwiema siostrami i bratem, przeżywają pasmo upokorzeń. Pozbawieni środków do życia, wyprzedają obrazy, srebro, meble, a w końcu i największy skarb artysty: fortepian. Następuje kulminacja prześladowań: Żydzi zostają umieszczeni za murami getta. Nieludzkie okrucieństwo i niewyobrażalne cierpienia są tam codziennością. Szpilman zarabia na utrzymanie całej rodziny grając w kawiarni, gdzie spotykają się członkowie „elity” getta: spekulanci, dziwki, alfonsi. Niemcy zaczynają wywozić Żydów do „obozów pracy” i Szpilmanowie, jak tysiące innych, zostają zagnani do bydlęcych wagonów…

 

www.filmpolski.pl

 

Film jest dostępny  na ADAPTERZE w ramach projektu „Festiwal Wyobraźni. Film bez Barier.” Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Opis postaci:

Władysław Szpilman- tytułowy pianista. To bardzo chudy i wysoki brunet z gęstymi włosami obciętymi na krótko. Długa grzywka zaczesana jest na ogół na prawą stronę. Ma pociągłą twarz i duży orli nos. Wyraz jego twarzy jest inteligentny, choć często sprawia wrażenie przestraszonego. Szpilman ma wąskie usta, nieduże oczy i niskie czoło. Ubiera się w czarne garnitury i białe koszule. W drugiej części filmu oglądamy go w podartych i brudnych ubraniach, ukrywającego się w zbombardowanej Warszawie.

 

Dorota – przyjaciółka Władysława Szpilmana. To młoda, szczupła blondynka o jasnej, pogodnej twarzy. Jest  niska i filigranowa. Ma brązowe oczy, nieduży nos i pełne usta. Jasne, długie włosy najczęściej upina w kucyk. Nosi brązowe garsonki. Spódnice sięgające za kolano i żakiety. Na głowę często zakłada kapelusz.

 

Kapitan Wilm Hosenfeld –  kapitan Wermachtu, który stał się znany po ocaleniu od śmierci Władysława Szpilmana. Jest to postać bardzo pozytywna. W czasie okupacji pomagał również innym Polakom i polskim Żydom. W filmie jest to wysoki, szczupły i postawy szatyn. Ma owalną twarz, wysokie czoło i duże niebieskie oczy. Jego usta są wąskie, a nos prosty i kształtny. Ma starannie przystrzyżone włosy. Nosi ciemno-szary mundur Wermachtu i wysokie, skórzane oficerki.

 

Halina – siostra Władysława Szpilmana.  To wysoka szczupła brunetka. Ma pociągłą twarz, duże ciemne oczy, wąski nos i pełne usta. Długie falowane włosy opadają jej swobodnie na ramiona. Bywa smutna i zamyślona. Halina nosi długie spódnice i bluzki zapinane pod samą szyję. Jest elegancka i kulturalna.

 

Regina – młodsza siostra Władysława. To niewysoka brunetka z prostymi, rzadkimi włosami sięgającymi do ramion, które zawsze upina z tyłu głowy. Ma okrągłą twarz, ciemne oczy, wąski nos i pełne usta. Jest szczupła. Nosi długie spódnice i bluzki z długim rękawem.