Kingsajz

CZAS TRWANIA

105 min.

KATEGORIA

Komedia

Otwórz wideo w nowym oknie
Błyskotliwa komedia Juliusza Machulskiego, opowiadająca o losach krasnoludka Olgierda Jedliny, któremu udaje się uciec z Szuflandii, krainy krasnoludków rządzonej twardą ręką przez nadszyszkownika Kilkujadka. Kraina mieści się w Instytucie Badań Czwartorzędu, a jej przywódca robi wszystko, aby nikt nie wydostał się do świata ludzi. Staje się to możliwe, kiedy alchemik Adaś łamie głęboko skrywaną formułę Kingsajzu, eliksiru pozwalającego na przechodzenie do dużego wymiaru.

Znakomite kreacje Jacka Chmielnika i Jerzego Stuhra w rolach krasnoludków, stających po dwóch stronach barykady. Ten młodszy walczy o wolność wyboru. Chce by krasnoludki same mogły decydować, czy chcą być duże, czy małe. Starszy jest despotą. Niepodzielnie rządzi w Szuflandii i broni dawnego porządku rzeczy, gdzie krasnoludki nie mają nic do powiedzenia. Zmuszane są do pracy i życia w warunkach jakie są im dane. Film choć utrzymany w konwencji komediowej, bardzo wyraźnie nawiązuje do trudnej i często – mało zabawnej rzeczywistości PRL-u.

 

OPIS BOHATERÓW:

Olgierd Jedlina „Olo” –  wysoki, szczupły brunet o niebieskich oczach. Inteligentny wyraz twarzy. W filmie raz jest zwykłym człowiekiem, a raz krasnoludkiem. W ludzkim wcieleniu nosi czapkę uszatkę, szarą kurtkę i niebieskie jeansy. Jako krasnoludek ma czerwoną czapkę i mały, jasny krasnoludkowy strój.

Nadszyszkownik Kilkujadek – jest przywódcą krasnali. To mały łysiejący mężczyzna. Ma duże usta i oczy. Nosi różne stroje. Podczas przesłuchań ma na sobie mundur, czasami widzimy go w garniturze, zaś na zebraniach krasnali ma czerwoną czapkę krasnala, czerwone spodnie i płaszczyk oraz doczepioną długą siwą brodę.

 Ala – atrakcyjna blondynka z długimi włosami, najczęściej upiętymi w kok. Ma bardzo kobiece kształty, które podkreśla obcisłymi sukienkami i butami na szpilkach. Ma pogodną twarz i duże ciemne oczy.

Adaś Haps – niski, chudy blondyn – naukowiec. Na początku filmu pojawia się w białym kitlu w laboratorium chemicznym. Jednak schwytany przez ludzi Kilkujadka zamienia się w krasnoludka i zostaje uwięziony. Od tego czasu występuje już tylko w więziennym pasiaku, zamknięty w celi zrobionej z durszlaka.

Opracowanie:

Fundacja Siódmy Zmysł

Reżyseria:
  • Juliusz Machulski
Scenariusz:
  • Juliusz Machulski,
  • Jolanta Hartwig
Obsada:
  • Jacek Chmielnik,
  • Jerzy Stuhr,
  • Katarzyna Figura,
  • Grzegorz Heromiński
Produkcja:

Zespół Filmowy Kadr

kontakt

Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.