Potop Redivivus Lektury

Opis filmu:

Potop Redivivus, czyli „Potop odrodzony” trafił do kin dokładnie 40 lat po premierze dzieła filmowego na podstawie książki Henryka Sienkiewicza.
Film posiada autorską audiodeskrypcję z punktu widzenia głównego bohatera Andrzeja Kmicica. Do filmu powstały także materiały edukacyjne do wykorzystania podczas zajęć języka polskiego.

 

To wyjątkowy projekt. W pełni zrekonstruowany film, który w oryginale ma 315 minut został znacznie skrócony i jest swoistą kondensacją monumentalnego dzieła, w którym udało się pomieścić wszystkie istotne wątki narracyjne.
Czy po czterdziestu latach od premiery może się nadal podobać i bawić? Okazuje się, że chyba nawet bardziej niż kiedyś, w swojej oryginalnej wersji, którą wielu widzów zna tylko i wyłącznie z telewizyjnych powtórek. A to przecież z myślą nie o małym, a o dużym ekranie ta produkcja powstawała.
W historii polskiego kina „Potop” zajmuje miejsce szczególne. Znajduje się w czołówce największych hitów frekwencyjnych – w kinach dzieło to obejrzało 27,5 miliona widzów, co dla współczesnego filmu jest wynikiem nieosiągalnym. Nie realizuje się też dziś u nas produkcji z tak gigantycznym rozmachem.

 

Film dostosowano w ramach projektu “Adapter w szkole”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna oraz ze środków PFRON.