Żywot Mateusza Psychologiczny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 16 min

Reżyseria

Data premiery

1967

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 5 / 5. Ilość: 2

Opis filmu:

Mateusz z siostrą Olgą mieszka samotnie nad brzegiem jeziora. Czterdziestoletni mężczyzna o poczciwym usposobieniu, którego sąsiedzi uznają za półgłówka, polega całkowicie na pomocy ze strony Olgi. Nie potrafi się odnaleźć w lokalnej społeczności, ani nie pracuje. Jedynym jego partnerem jest przyroda, z którą potrafi nawiązać duchowy kontakt. Jednak „obcy” burzą spokój Mateusza.

 

Film jest adaptacją powieści “Ptaki” Tarjeia Vesaasa z 1957 roku.

Opis postaci:

Matis – wysoki szczupły czterdziestolatek. Ma krótkie kręcone ciemne włosy, które zaczesuje do tyłu. Wydatny lekko orli nos nadaje jego twarzy powagi i zadziorności. Małe, głęboko osadzone oczy patrzą łagodnie. Twarz Matisa oddaje całą gamę targających nim uczuć. Bez względu na to, czy jest to radość, czy też rozpacz jego mimika niesie prawdę. Matis chodzi w czarnych obszernych spodniach, rozpiętej pod szyją koszuli i w zależności od pogody, w swetrze.

 

Olga – trzydziestoletnia szatynka o delikatnej urodzie. Długie proste włosy zazwyczaj ma związane wstążką. Nosi przedziałek na środku. Uszy ma zasłonięte włosami. Ubiera się skromnie, raczej praktycznie. Z reguły to ciemna sukienka z długimi rękawami. Góra o prostym kroju, lekko dopasowana zapięta pod szyją na kilka guzików, dół mocno marszczony. Na sukienkę Olga zakłada prążkowany jasny fartuszek, który zasłania cały przód sukienki.

 

Jan – szczupły szatyn o zaczesanych do tyłu krótkich gęstych włosach. Oczy ma małe, rysy ostre. Poważny wyraz twarzy. Nosi koszulę i sweter, do tego ciemne spodnie. Podczas pracy ma na głowie ochronny kask.