Rysopis – PJM Dramat

Opis filmu:

Debiut fabularny Jerzego Skolimowskiego, a zarazem pierwsza część tryptyku o losach Andrzeja Leszczyca – młodego, wrażliwego człowieka, zagubionego we współczesnym świecie, rozpaczliwie szukającego wyjścia z beznadziejnej i bezcelowej codzienności.

 

Film rozpoczyna się w momencie, gdy Andrzej budzi się wczesnym rankiem, zostawia śpiącą dziewczynę i stawia się przed komisją poborową. Ku zdumieniu jej członków domaga się niezwłocznego powołania do służby zasadniczej. Dla tego celu bowiem dopiero co porzucił studia ichtiologiczne. Doszedł do wniosku, że jedynie wojsko nauczy go, co naprawdę znaczy dorosłe życie. Z kartą poborowego, mając jeszcze przed sobą kilka godzin “w cywilu” wraca do dziewczyny i swoich zwykłych obowiązków.

 

Opis postaci:

Andrzej Leszczyc – 24-letni drobny brunet o krótkich włosach i lekko wystającej brodzie. Gładko ogolony. Ubiera się w szarą koszulę i marynarkę oraz dżinsy spięte szerokim wojskowym paskiem. To mężczyzna niezdecydowany, potrafiący nawiązać szybki kontakt z ludźmi, chętnie konfabulujący.

 

Teresa – 25-letnia brunetka o długich włosach i jasnej cerze. Ma regularne rysy twarzy. Włosy wiąże z tyłu. Mocno sie maluje. Ubiera się na czarno w krótką ołówkową spódnice, bluzkę i czółenka na cienkim obcasie. Jest zdecydowana i konkretna.

 

Basia – blondynka o długich włosach w wieku około dwudziestu lat. Ubiera się w białą sukienkę i białe czółenka na obcasie. Nosi wiklinowy koszyk. Jest wrażliwa, wesoła, niewinna i dziewczęca.

 

Franceska – kobieta około trzydziestki o farbowanych na blond włosach za ucho. W jednej scenie filmu, w której się pojawia jest najpierw naga, a potem ma na sobie biały szlafrok w czarne pasy. Jest wyrachowana i obcesowa.

 

Za tłumaczenie na PJM odpowiada Fundacja FONIS. Tłumaczka: Izabela Lindner.