Jasminum Obyczajowy

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 55 min

Reżyseria

Data premiery

2006

Scenariusz

Obsada

Ocena

Średnia 4.2 / 5. Ilość: 11

Opis filmu:

Akcja „Jasminum” rozgrywa się w ubogim klasztorze mającym długą historię i swoją własną, wciąż żywą legendę. Oto bowiem trzej braciszkowie, wzorem swych XVII-wiecznych poprzedników, wykazują niezwykłą właściwość: każdy wydziela zapach innego drzewa: czeremchy, śliwy lub czereśni. Przeor klasztoru, Kleofas, wierzy, że jeden z nich jest zapowiedzianym w starej przepowiedni świętym. Czeka więc na cud mający objawić, którego z braci Bóg uczynił swoim wybrańcem. To jednak nie wszystko, bo najważniejsze w tych zapachach jest to, że mają one moc budzenia w ludziach miłości – szalonej, ślepej, bezgranicznej. O jej sile przekonała się miejscowa fryzjerka Patrycja. Klasztorne życie toczy się swoim własnym leniwym rytmem  do czasu, kiedy pojawia się w nim młoda konserwatorka dzieł sztuki. Natasza otrzymała zlecenie odnowienia kilku świętych obrazów. Towarzyszy jej 5 – letnia córeczka Gienia (narratorka filmu), dziewczynka zarazem rezolutna i po dziecięcemu naiwna. Jej matka nie tylko restauruje obrazy, lecz także komponuje zapachy. Do klasztoru w Jaśminowie sprowadza ją więc coś więcej, niż tylko przyjęte zlecenie. Prawdziwa przyczyna przyjazdu Nataszy pozostaje jednak w ukryciu. Podobnie jak najważniejszy składnik zapachu, który ma się stać afrodyzjakiem i pomóc Patrycji w zdobyciu serca swojego wybranka. Czy uda się odnaleźć brakującą nutę uwodzicielskiego zapachu i czy przeor klasztoru w końcu doczeka się na cud? Odpowiedzi znajdziesz w filmie. Zapraszamy do oglądania.

Opis miejsca:

Klasztor, w którym toczy się akcja filmu, to duży gmach z licznymi długimi korytarzami i gabinetami pełnymi starych książek i obrazów. Jest tam także kaplica z ołtarzem i figurami świętych. Wewnątrz klasztoru podwórko z zieloną trawą po której biegają prosiaki i kaczki. W ścianach otaczających podwórko mieszczą się wejścia do cel zakonników. Na tym podwórku nocami spaceruje zjawa – Jasminum – tajemnicza postać o kobiecych kształtach, która kusi zakonników zapachem i wdziękami. W podziemiach znajduje się krypta grobowa, w której spoczywają zmarli zakonnicy. Trumny są tam poustawiane jedna obok drugiej. Są zakurzone i pokryte pajęczynami.

Opisy postaci:

Brat Zdrówko – około 50–letni zakonnik – kucharz. Brunet średniego wzrostu, z lekko wystającym brzuchem. Nosi herbaciany habit poszarpany, często też pobrudzony. Przy pasku zawsze ma pęk kluczy, które głośno brzęczą kiedy mężczyzna się porusza. Me też dziurawe brązowe buty do kostek. W trakcie filmu stare zdezelowane trapery zostaną zastąpione eleganckimi skórzanymi półbutami, które sprezentuje mu  Gienia – mała przyjaciółka brata.

 

Natasza – konserwatorka zabytków,  odpowiedzialna za odnawianie obrazów w klasztorze.  To młoda blondynka z falowanymi włosami sięgającymi do ramion. Ma jasną, pogodną twarz z lekko szpiczastym  nosem. Nosi ciekawe stroje, szerokie spodnie w egzotyczne wzory, kolorowe płaszcze i modne koszule.

 

Eugenia, córka Nataszy – 5-letnia dziewczynka o jasnych włosach i pogodnej buzi. Nosi dwa warkocze i kolorowe ozdoby we włosach.  Ma duże niebieskie oczy. Brakuje jej kilku zębów, a mimo to uśmiech prawie nie znika jej z twarzy. Nosi kolorowe sukienki i sweterki i budzi powszechną sympatię.

 

Ojciec Kleofas  – przeor,  60-letni zakonnik. Jest zupełnie łysy i niewysoki. Ma pogodną często uśmiechniętą twarz. Na twarzy siwa broda. Ojciec Kleofas to miłośnik kina i intelektualista. W swoim gabinecie ma wysokie regały pełne mądrych książek. Nosi herbaciany habit i ciemne półbuty.