Dzieje grzechu Psychologiczny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

2 godz. 4 min

Reżyseria

Data premiery

1975

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 3.2 / 5. Ilość: 6

Opis filmu:

Ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego. Akcja rozgrywa się na przełomie wieków. Ewa Pobratyńska, dziewczyna ze zubożałej szlacheckiej rodziny, pracuje w biurze kolejowym. Zarobione pieniądze oddaje rodzicom, którzy utrzymują się z wynajmowania pokojów sublokatorom. Jednym z nich jest żonaty Łukasz Niepołomski. Ewa ma z nim romans. Kiedy mężczyźnie nie udaje się uzyskać rozwodu, zostawia dziewczynę i wyjeżdża z miasta, ale ta podąża za nim. Dowiaduje się, że jej ukochany został ranny w pojedynku i jest w szpitalu. Ewa rzuca dom, pracę i jedzie do Łukasza. Jej opieka sprawia, że szybko wraca on do zdrowia. Na czas rekonwalescencji wynajmują pokój w żydowskiej dzielnicy, ale szczęście Ewy nie trwa długo….

 

Opis postaci:

Ewa Pobratyńska – ponaddwudziestoletnia szatynka z włosami do ramion, z których kręci loki. Ma zielone oczy i regularne rysy twarzy. Ubiera się w aksamitne suknie do ziemi w kolorze szarym lub czarnym, na głowę zakłada kapelusz. W zimne dni owija głowę i szyję wełnianym szalem koloru czarnego lub białego. W czasie kiedy pracuje jako prostytutka nosi czarny gorset i pończochy. Osoba wrażliwa, łatwo ulegająca emocjom i podatna na wpływy. Dla swojego ukochanego gotowa jest do wielu poświęceń.

 

Łukasz Niepołomski – postawny 30-latek o krótkich, lekko przyprószonych siwizną włosach. Ma gęste brwi i wyraźnie zarysowaną szczękę. Nosi garnitury, przeważnie w kolorze brązowym a na głowie kapelusz typu fedora. Jego stroju dopełnia laska ze srebrnym uchwytem. Jest mężczyzną inteligentnym, oczytanym, łatwo oddającym się namiętnościom i zdobywającym przychylność kobiet. Bywa poważny.

 

Hrabia Zygmunt Szczerbic – 30-letni szczupły brunet z drobnym wąsikiem i włosami zaczesanymi na bok. Ubiera się w czarne lub brązowe garnitury. Na wierzchu nosi jasnobrązowy, skórzany płaszcz zapinany na dwa rzędy guzików. Na głowę wkłada fedorę. Jest osobą dosyć skrytą, nieśmiałą, nadrabiającą miną. Ma wielkopańskie maniery, ale też w sobie sporo pogardy do ludzi mniej bogatych i utytułowanych niż on.

 

Antoni Pochroń – masywny, 40-letni brunet z wąsem i wydatną szczęką. Ma krótkie włosy odkrywające czoło i bokobrody. Ubiera się w garnitury, najczęściej brązowe, białe lub czarne. Na głowie nosi melonik lub kapelusz z szerokim rondem. To mężczyzna nieokrzesany, brutalny i nieustępliwy.