Dyrygent Dramat

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 42 min

Reżyseria

Data premiery

1980

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 4 / 5. Ilość: 3

Opis filmu:

Marta jest młodą, utalentowaną skrzypaczką. Przebywając na stypendium w Stanach Zjednoczonych spotyka Johna Lasockiego – światowej sławy dyrygenta, który był niegdyś wielką miłością jej matki. Wstrząs spowodowany spotkaniem z Martą budzi u starego mistrza pragnienie powrotu do przeszłości. Lasocki przyjeżdża do Polski, do prowincjonalnego miasta, gdzie urodził się przed siedemdziesięciu kilku laty. Chce tu poprowadzić V Symfonię Beethovena, którą wykona miejscowa orkiestra. Jej dyrektorem jest jednak mąż Marty – ambitny i nieco zagubiony Adam.

Opis postaci:

Marta – szczupła trzydziestolatka o długich jasnych włosach, które zazwyczaj upina w luźny kok. Spogląda na świat bystrymi błękitnymi oczami przesłoniętymi dużymi okularami. Ubiera się w ekskluzywne beżowe i błękitne ubrania, podkreślające kolor jej oczu. Jest pogodna, wrażliwa, licząca się z innymi, a także zdolna do poświęceń. Marta jest opiekuńczą matką, a także zdolną skrzypaczką, która kocha muzykę.

 

John Lasocki – to około siedemdziesięcioletni mężczyzna średniego wzrostu o dobrotliwych, a zarazem zdecydowanych rysach twarzy. Ubiera się bardzo elegancko w drogie beżowe lub czarne koszule, spodnie i marynarki. Przy szyi nosi kosztowne jedwabne chustki. Lasockiego otacza aura spokoju i dostojeństwa. Podczas dyrygowania orkiestrze, twarz Johna wyraża głębokie skupienie. W kontaktach z innymi jest życzliwy i wyrozumiały. John jest powszechnie uznawany za wybitnego artystę.

 

Adam – szczupły, wysoki szatyn o pociągłej twarzy. Jego mięśnie są napięte, ruchy szybkie i pozbawione łagodności. Adam jest mężem Marty i ojcem Marysi. Dyryguje orkiestrze w niewielkim mieście. Nosi w sobie poczucie zranionej dumy oraz nieokreślonego poczucia zagrożenia, które potęguje więź nawiązująca się między Martą, a Lasockim. Z czasem przeradza się ono w coraz wyraźniejszą agresję względem innych oraz histeryczne, nieracjonalne zachowania.