Brzezina Psychologiczny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 39 min.

Reżyseria

Data premiery

1970

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 3.9 / 5. Ilość: 9

Opis filmu:

Scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja rozgrywa się w latach dwudziestych ubiegłego wieku. W zagubionym w puszczy domku mieszka leśnik Bolesław. Śmierć żony odmieniła jego życie. Jedynie obecność córeczki Oli i gosposi Maliny sprawia, że nie został kompletnym odludkiem. Do leśnika prosto z Davos przyjeżdża ciężko chory na gruźlicę brat Stanisław, by spędzić u niego ostatnie miesiące życia. Bolesław nie potrafi przyzwyczaić się do ekstrawaganckiego stylu życia Stanisława, który chce czerpać z niego do ostatniej chwili. Rozpoczyna się podświadoma i uczuciowa rywalizacja obu braci.

 

Opis postaci:

Stanisław – młody, około 30-letni, szczupły mężczyzna o krótkich, prostych, rudych włosach. Ma bardzo bladą twarz. Ubiera się elegancko i modnie, w garnitury, najczęściej czarne, kremowe i atramentowo niebieskie, spodnie pumpy i w kant, krawaty we wzory – kratę i grochy. Szyję owija kraciastym szalikiem. W ciepłe dni wdziewa koszulę z krótkimi rękawami i pulower. To ciepły, sympatyczny człowiek o lekko snobistycznych upodobaniach i poglądach. Często się uśmiecha, ale niejednokrotnie popada w melancholię i zniechęcenie.

 

Bolesław – około 40-letni mężczyzna o rudych, krótkich, kręconych włosach. Przy prawej skroni ma siwy kosmyk. Ma niebieskie oczy, wydatne kości policzkowe i czerwoną twarz. Chodzi ubrany w białą koszulę ze stójką, mundur leśnika z dystynkcjami i czapkę. Na dystynkcjach są dwa skrzyżowane liście dębu i powyżej dwa romby. Na wierzch zakłada brązowy wojskowy płaszcz. Służbowo nosi skórzaną raportówkę i strzelbę. Jest skryty, wybuchowy i burkliwy. Często tłumi w sobie emocje. Kiedy jednak wpadnie w gniew, nie stroni od przemocy.

 

Malina – młoda blondynka o długich włosach, które wiąże w kitkę lub zaplata w dwa koki nad uszami. Najczęściej chodzi boso. Ubiera białe koszule lub koszulki i kolorową, pasiastą spódnicę. W pasie nosi zapaskę, którą niekiedy zakłada też na głowę. Jest naturalna i szczera w swoich odruchach. Często się uśmiecha, jest kochliwa i dosyć łatwowierna.