Korzenie pamięci – rozmowa z Kingą Rusin Rozmowa

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Kultura

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

59 min.

Data premiery

2022

Produkcja

Muzeum Powstania Warszawskiego

Opis filmu:

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na rozmowy z potomkami Powstańców. Rozmowy pozwolą nam nam poznać Powstańców Warszawskich oczami ich bliskich: dzieci, wnuków, krewnych. Dowiemy się wiele o zwyczajach, rytuałach, zasadach, a także mądrościach i prawdach jakie nosili w sobie Powstańcy Warszawscy. O tym czego się bali, czego pragnęli i dlaczego poszli walczyć.

 

Przed wami rozmowa z Kingą Rusin –polską dziennikarką, prezenterką telewizyjną, aktywistką społeczną, przedsiębiorczynią, a także wnuczką Stefana Czyżewskiego o pseudonimie Kajtek. Jej dziadek w okresie okupacji posiadał dokumenty o zatrudnieniu w Warszawie jako robotnik placowy. Był uczestnikiem wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, brał udział w bitwie nad Bzurą. Internowany przez Sowietów w obozie przejściowym w Siemiatyczach, skąd udało mu się zbiec. W okresie okupacji podjął działalność konspiracyjną w Warszawie. W rozmowie Kinga opowie o poruszającej historii swojej rodziny, pielęgnując pamięć o odchodzącym pokoleniu.

 

Wywiad zrealizowany został w ramach projektu „Korzenie pamięci”. To inicjatywa, która została zainaugurowana w 2021 roku i staje się kluczowym elementem realizacji długofalowej misji Muzeum. Muzeum chce tworzyć społeczność potomków Powstańców Warszawskich, która podejmuje „sztafetę pokoleń” – opiekunów wspomnień, marzeń i wartości przekazywanych przez Powstańców. Prowadzenie wywiadu: Karolina Sulej