Korzenie pamięci – rozmowa z Conrado Moreno Rozmowa

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Kultura

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

44 min.

Reżyseria

Data premiery

2022

Produkcja

Muzeum Powstania Warszawskiego

Opis filmu:

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na rozmowy z potomkami Powstańców. Rozmowy pozwolą nam nam poznać Powstańców Warszawskich oczami ich bliskich: dzieci, wnuków, krewnych. Dowiemy się wiele o zwyczajach, rytuałach, zasadach, a także mądrościach i prawdach, jakie nosili w sobie Powstańcy Warszawscy. O tym czego się bali, czego pragnęli i dlaczego poszli walczyć.

 

Przed Wami rozmowa z Conrado Moreno, czyli prawnukiem Jana Szypowskiego o pseudonimie “Leśnik”. Conrado to gwiazda programu „Europa da się lubić”, osobowość medialna i prezenter telewizyjny. Ma również znanego pradziadka, któremu Polacy, a warszawiacy w szczególności, wiele zawdzięczają. Jan Szypowski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego i zasłużonym żołnierzem Armii Krajowej. „Leśnik” był szefem Służby Uzbrojenia w Komendzie Głównej AK. Jego żołnierze walczyli do ostatniego dnia powstania, na Woli, Muranowie, Starym Mieście, Czerniakowie i w Śródmieściu.

 

Wywiad zrealizowany został w ramach projektu „Korzenie pamięci”. To inicjatywa, która została zainaugurowana w 2021 roku i staje się kluczowym elementem realizacji długofalowej misji Muzeum. Muzeum chce tworzyć społeczność potomków Powstańców Warszawskich, która podejmuje „sztafetę pokoleń” – opiekunów wspomnień, marzeń i wartości przekazywanych przez Powstańców. Prowadzenie wywiadu: Karolina Sulej