Korzenie pamięci – rozmowa z Cezarym Harasimowiczem Rozmowa

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Kultura

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

50 min.

Reżyseria

Data premiery

2022

Produkcja

Muzeum Powstania Warszawskiego

Opis filmu:

Przed wami rozmowa z Cezarym Harasimowiczem. Cezary Harasimowicz – aktor, scenarzysta, dramaturg i pisarz, autor powieści, m.in. thrillerów politycznych „Miejsce odosobnienia” i „Znaleźć, naprawić, wykończyć”. Jest wnukiem kawalerzysty i medalisty olimpijskiego, majora Adama Królikiewicza oraz synem aktorki Krystyny Królikiewicz-Harasimowicz. W wywiadzie wspomina swoją mamę, sanitariuszkę Powstania Warszawskiego.

 

– Była królową. Odważna, dzielna, znosiła przeciwności losu. Przetoczyła się przez nią cała historia z najlepszymi i najgorszymi detalami wojennymi – mówił Harasimowicz. Podczas okupacji Królikiewicz studiowała w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Po wojnie dostała propozycję zagrania głównej roli Marii Stuart.

 

– Fakty teatrologiczne i historyczne mówią, że to była rola, która przeszła do historii. Dlatego królowa – dodał.

 

Harasimowicz wspominał, że jego mama była prawdziwą damą – piękną, odważną, bohaterską. W czasie okupacji działała w zgrupowaniu “Odwet” na granicy Ochoty i Mokotowa. Przeszła prawdziwe piekło. To rzeź na niewyobrażalną skalę. Zabijali ludzi, gwałcili kobiety, podcinali gardła. Krystyna Królikiewicz cudem uniknęła śmierci, miała zostać rozstrzelana na ulicy Grójeckiej w Warszawie podczas rzezi na Ochocie.

– Kiedy za chwilę mają wypalić śmiertelne kule, jeden z ronowców próbuje zerwać z szyi mamy łańcuszek i wyciąga ją sprzed tego muru. Zginęło tam około 140 osób – mówił Harasimowicz.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na rozmowy z potomkami Powstańców. Rozmowy pozwolą nam nam poznać Powstańców Warszawskich oczami ich bliskich: dzieci, wnuków, krewnych. Dowiemy się wiele o zwyczajach, rytuałach, zasadach, a także mądrościach i prawdach, jakie nosili w sobie Powstańcy Warszawscy. O tym czego się bali, czego pragnęli i dlaczego poszli walczyć.

 

Wywiad zrealizowany został w ramach projektu „Korzenie pamięci”. To inicjatywa, która została zainaugurowana w 2021 roku i staje się kluczowym elementem realizacji długofalowej misji Muzeum. Muzeum chce tworzyć społeczność potomków Powstańców Warszawskich, która podejmuje „sztafetę pokoleń” – opiekunów wspomnień, marzeń i wartości przekazywanych przez Powstańców. Prowadzenie wywiadu: Karolina Sulej