Korzenie pamięci – rozmowa z Arturem Chmielewskim Rozmowa

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Kultura

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

41 min.

Reżyseria

Data premiery

2023

Produkcja

Muzeum Powstania Warszawskiego

Opis filmu:

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na rozmowy z potomkami Powstańców. Rozmowy pozwolą nam nam poznać Powstańców Warszawskich oczami ich bliskich: dzieci, wnuków, krewnych. Dowiemy się wiele o zwyczajach, rytuałach, zasadach, a także mądrościach i prawdach, jakie nosili w sobie Powstańcy Warszawscy. O tym czego się bali, czego pragnęli i dlaczego poszli walczyć.

 

 

Przed wami rozmowa z Arturem Chmielewskim, czyli polskim naukowcem, pracownikiem Jet Propulsion Laboratory, a także jednym z menedżerów projektu Rosetta z ramienia NASA. Artur jest synem Henryka Jerzego Chmielewskiego o pseudonimie Jupiter. Henryk Jerzy Chmielewski był znany również pod pseudonimem Papcio Chmiel. Był polskim grafikiem, rysownikiem i publicystą, autorem serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, a także powstańcem warszawskim i Kawalerem Orderu Orła Białego.

 

 

Papcio Chmiel jest mentalnym ojcem kilku pokoleń Polaków zaczytanych w przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Stał się dobrem narodowym, bohaterem zbiorowej wyobraźni, wychowawcą i naczelnym humorystą kraju.

 

 

Wywiad zrealizowany został w ramach projektu „Korzenie pamięci”. To inicjatywa, która została zainaugurowana w 2021 roku i staje się kluczowym elementem realizacji długofalowej misji Muzeum. Muzeum chce tworzyć społeczność potomków Powstańców Warszawskich, która podejmuje „sztafetę pokoleń” – opiekunów wspomnień, marzeń i wartości przekazywanych przez Powstańców. Prowadzenie wywiadu: Karolina Sulej