Korzenie pamięci – rozmowa z Andrzejem Wroną Rozmowa

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Kultura

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

50 min.

Data premiery

2022

Produkcja

Muzeum Powstania Warszawskiego

Opis filmu:

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na rozmowy z potomkami Powstańców. Rozmowy pozwolą nam nam poznać Powstańców Warszawskich oczami ich bliskich: dzieci, wnuków, krewnych. Dowiemy się wiele o zwyczajach, rytuałach, zasadach, a także mądrościach i prawdach jakie nosili w sobie Powstańcy Warszawscy. O tym czego się bali, czego pragnęli i dlaczego poszli walczyć. Przed wami rozmowa z Andrzejem Wroną – polskim siatkarzem, dziennikarzem i ekspertem sportowym, a także wnukiem Zdzisława Rąbińskiego o pseudonimie Rębacz.

 

Zdzisław Rąbiński ryzykował swoje życie walcząc w Powstaniu Warszawskim. Widział, jak giną jego koledzy, przyjaciele. Chwilę później za tę jego bohaterską postawę spotkała go kara – zesłanie do obozu w Austrii. Spowodowała ona poważne uszczerbki na jego zdrowiu, które już na zawsze odbiły na nim swoje piętno i towarzyszyły mu do końca życia.

 

Andrzej Wrona wspomina, że jego dziadek był pogodnym, pełnym poczucia humoru i radości człowiekiem. Zawsze miał w sobie chęć bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Był dostojny, zawsze nienagannie wyglądał. Bardzo często wykonywał wiele gestów zupełnie z zaskoczenia, by sprawić swojej rodzinie nieco radości.

 

Prowadzenie wywiadu: Karolina Sulej

 

Wywiad zrealizowany został w ramach projektu „Korzenie pamięci”. To inicjatywa, która została zainaugurowana w 2021 roku i staje się kluczowym elementem realizacji długofalowej misji Muzeum. Muzeum chce tworzyć społeczność potomków Powstańców Warszawskich, która podejmuje „sztafetę pokoleń” – opiekunów wspomnień, marzeń i wartości przekazywanych przez Powstańców.