Kronika wypadków miłosnych Psychologiczny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 54 min

Reżyseria

Data premiery

1986

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 5 / 5. Ilość: 2

Opis filmu:

 

Film jest adaptacją filmową powieści Tadeusza Konwickiego pod tym samym tytułem. Akcja wydarzeń rozgrywa się w Wilnie. Jest wiosna 1939 roku. Nastoletni Witek zakochuje się w córce polskiego oficera, Alinie. Dziewczyna z trudem akceptuje miłość chłopca, ale w końcu zgadza się na randkę. Razem planują ucieczkę po maturze. Umawiają się po ogłoszeniu wyników egzaminów.

Film w poetycki i nostalgiczny sposób opowiada historię wchodzenia młodych ludzi w dorosłość.

 

Opis postaci:

Witold – główny bohater filmu. W tej roli Piotr Wawrzyńczak. To młody, wysoki i szczupły szatyn, maturzysta. Jest ambitny. Marzy o karierze medyka. To ułożony, młody człowiek. Ma chudą, pociągłą twarz z wystającymi kośćmi policzkowymi. Jego nos jest wąski, usta pełne. Witold ma duże, niebieskie oczy. Pod nosem widać pierwszy wąs. Jego włosy są lekko falowane, obcięte na krótko. Chłopak nosi szkolny mundurek i spodnie w kant. Na głowie ma zazwyczaj czapkę rogatywkę z niedużym daszkiem. Jest wyważony, poważny. Bywa zamyślony.

 

Alina – rówieśnica Witolda. Jego koleżanka i pierwsza miłość. W tej roli Paulina Młynarska. To niewysoka, szczupła blondynka z długimi włosami, które zawsze są zaplecione w długi warkocz. Jej twarz jest okrągła. Dziewczyna ma jasną cerę, kształtny nos. Jej usta są pełne. Alina często się uśmiecha. Przez większość filmu oglądamy ją w dziewczęcym, szkolnym mundurku i granatowej spódnicy sięgającej za kolano. Dziewczyna jest wygadana i pewna siebie.

 

Greta – sąsiadka i szkolna koleżanka Witka. W tej roli Bernadetta Machała-Krzemińska. To młoda, szczupła blondynka, maturzystka. Ma falowane, gęste i długie włosy, które upina w koki i kucyki. Ma trójkątną twarz, wąskie usta i niebieskie oczy. Nosi szkolne mundurki i spódnice sięgające za kolano. Jest niepewna siebie i małomówna.

 

Engel – sąsiad i szkolny kolega Witka, maturzysta. W tej roli Dariusz Dobkowski. To wysoki, szczupły blondyn. Ma trójkątną twarz i jasne włosy ścięte na krótko. Nosi korekcyjne okulary w czarnych, okrągłych oprawkach. Chłopak ma niemieckie korzenie. Jest wygadany i pogodny. Często się uśmiecha.

 

Lowa – sąsiad i szkolny kolega Witka i Engela. Młodzieniec rosyjskiego pochodzenia. W tej roli Jarosław Gruda. To tęgi szatyn średniego wzrostu. On również jest w klasie maturalnej – tak jak jego koledzy. Lowa ma owalną twarz o pogodnym wyrazie. Pod nosem widoczny pierwszy wąs. Chłopak ma nieduże, piwne oczy i wąskie usta. Nosi szkolne mundurki i spodnie w kant.