Faraon Kostiumowy

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

3 godz.

Reżyseria

Data premiery

1966

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 4.8 / 5. Ilość: 16

Opis filmu:

Nominowana do Oscara ekranizacja “Faraona” to ascetyczna adaptacja powieści Bolesława Prusa, koncentrująca się na zderzeniu dwu racji politycznych: kapłanów i młodego faraona.

 

Ramzes, następca tronu w starożytnym Egipcie, bierze udział w ćwiczeniach wojskowych jako dowódca. W czasie ćwiczeń poznaje piękną Żydówkę Sarę, która zostaje jego kochanką. Arcykapłan Herhor obserwuje niechętnie ambitnego księcia, który zaczyna się coraz bardziej interesować sprawami państwa. Za jego namową stary władca nie powierza synowi obiecanego dowództwa nad armią. Ramzes boleśnie przeżywa fakt, że kapłani mają zbyt wielki wpływ na politykę państwa i posiadają olbrzymie bogactwa ukryte w podziemnym labiryncie, podczas gdy skarbiec faraona jest pusty.

 

Młody władca Egiptu po śmierci ojca przejmuje rządy i walczy o władzę z wpływowymi kapłanami. Ci ciągle spiskują i organizują potajemne działania niezgodne z interesem politycznym państwa i faraona. Ramzes chce uzyskać dostęp do skarbca kapłanów, by wzmocnić siłę wojska i tym samym Egiptu.

Opis postaci:

Ramzes – młody brunet o krótkich włosach i śniadej skórze. Ubiera się w białą, lnianą przepaskę do połowy ud, spiętą zwykle złotą, zdobioną cennymi kamieniami klamrą. Na szyi nosi szerokie naszyjniki-kołnierze ze złota lub wisiory z wizerunkiem orła o rozpostartych skrzydłach. Głowę okrywa korona lub hełm. Na nogach sandały. Ramzes to mężczyzna szlachetny, porywczy i stanowczy. Łatwo ulega gniewowi i porywom serca.

 

 

Herhor – szczupły mężczyzna w średnim wieku o gładko wygolonej głowie. Nosi długą białą szatę, a na szyi złoty krzyż ankh. Jest niezwykle inteligentny i skryty, ale gdy trzeba bezwzględny i okrutny.

 

 

Kama – młoda kobieta o regularnych rysach twarzy i harmonijnie zbudowanym ciele. Nosi czarną perukę i białe, zwiewne, prześwitujące szaty. Jest wyrachowana, podstępna, ale też łakoma na bogactwo i wpływy.