Edukacja – Historia – Film – Rejs

Dostosowanie
- Audiodeskrypcja
- Napisy
Czas trwania
68 minut
Data premiery
1970 rok
8 marca 1968 r. na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym „Dziadów” oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera.
Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z falą studenckich protestów oraz walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy.
Temat:
Jak wyobrażasz sobie, Polskę po wydarzeniach marcowych z 1968 roku?
Opis filmu:
Tematem filmu jest rejs statkiem wycieczkowym „Wisłą”, podczas którego osobnik podający się za instruktora kulturalno-oświatowego – Stanisław Tym, stopniowo podporządkowuje sobie pasażerów, organizując szereg różnorodnych gier i zabaw, które wprawiają wycieczkowiczów w niedający się pohamować entuzjazm.
Film zasłynął jako jeden z pierwszych polskich filmów pełnometrażowych zrealizowanych metodą improwizacji. Brawurowo wyreżyserowany film, który okazał się gorzką satyrą na społeczeństwo polskie po wydarzeniach marcowych 1968 roku, został brutalnie potraktowany przez cenzurę komunistyczną.