Aria dla atlety Psychologiczny

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 39 min

Reżyseria

Data premiery

1979

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 5 / 5. Ilość: 1

Opis filmu:

Opowieść o losach głównego bohatera Władysława Góralewicza została zainspirowana biografią zapaśnika Zbyszka Cyganiewicza i jego wspomnieniami „Na ringach całego świata”.

 

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 30. XX wieku, kiedy to Władysław Góralewicz – wielbiciel muzyki operowej i zarazem były mistrz świata zapasów w stylu francuskim i wolnoamerykańskim przekazuje operze swoją imponującą kolekcję nagród. Przy tej okazji udziela wywiadu i wspomina własne życie. Wraz z jego opowieścią przenosimy się do schyłku XIX wieku, kiedy to Góralewicz, jako młody galicyjski chłopak zaczyna występować w budach jarmarcznych oraz podrzędnych cyrkach. Jego niesamowita siła, zaskakująca elegancja walki i erudycja sprawiają, że pnie się coraz wyżej po szczeblach zapaśniczej hierarchii.

Opis postaci:

Władysław Góralewicz – w początkowych, cyrkowych scenach filmu jest dwudziestokilkuletnim wysokim, dobrze zbudowanym brunetem o głowie ogolonej do skóry, z lekko szpiczastym nosem. Potem nosi drobny hiszpański wąsik, który zakręca do góry. Na końcu filmu jest starcem ostrzyżonym na zapałkę ze zmarszczkami na twarzy i siwych, krzaczastych brwiach. Początkowo nosi czarną maciejówkę z błyszczącym daszkiem i czarną kurtkę na guziki, czyli strój gimnazjalisty. Potem chodzi ubrany elegancko, w czarny frak, zieloną haftowaną kamizelkę i białą koszulę z białą muchą. Na wierzch nakłada brązowy płaszcz z futrzanym kołnierzem i cylinder. Trzyma laskę o złoconej rękojeści w kształcie głowy węża. Jest ambitny, inteligentny, ale też niewinny i początkowo dosyć nieśmiały.

 

Bolcio Rogalski – masywny szatyn po czterdziestce o krótkich włosach i mięsistej, plastycznej twarzy, na której często pojawia się szeroki, zawadiacki uśmiech. Najczęściej chodzi ubrany w brązowy wełniany garnitur bez koszuli i brązowy, wełniany płaszcz. Często wdziewa też skórzaną kamizelkę, która z przodu ma futrzane cętki. To mężczyzna jowialny, bezpośredni, o dobrym sercu, ale też ulegający wpływowi innych i lubiący się przechwalać.

 

Cyklop – tęgi szatyn około pięćdziesiątki z siwiejącą, gęstą brodą i bielmem na prawym oku, wygolony na karku. Ma pękaty nos i duży brzuch. Najczęściej chodzi w czerwonym płaszczu, a pod spodem na białą koszulę nakłada skórzany, pleciony kaftan. To dobry, doświadczony życiem mężczyzna. Dobry i wierny kompan.