Edukacja – Historia – Film – 13 grudnia. Internowana młodość

Dostosowanie
- Audiodeskrypcja
- Napisy
- PJM
Kategoria wiekowa
Treści wrażliwe
- Cierpienie
- Dyskryminacja
Czas trwania
25 min.
Scenariusz
Data premiery
2021
Produkcja
Opis filmu:
Poruszający portret młodych ludzi, których komunistyczna władza uznała za zagrożenie dla systemu. W grudniu 1981 roku, wraz z wprowadzeniem stanu wojennego, tysiące działaczy „Solidarności” i osób zaangażowanych w życie społeczne zostało internowanych. Wśród nich znaleźli się także studenci, licealiści, a nawet osoby niepełnoletnie.
Film oddaje głos byłym młodym opozycjonistom – Agnieszce Romaszewskiej, Janowi Rokicie, Krzysztofowi Stasiewskiemu, Jackowi Czarneckiemu i Andrzejowi Sznajderowi – najmłodszemu internowanemu w Polsce. Ich wspomnienia tworzą przejmujący obraz oporu wobec reżimu, młodzieńczej odwagi i dramatycznych doświadczeń związanych z internowaniem.
Bohaterowie opowiadają o atmosferze „karnawału Solidarności”, o momentach zatrzymania, pierwszych dniach izolacji, niepewności i strachu. Dzielą się refleksjami sprzed czterech dekad, ale też opowiadają o życiu po wyjściu z więzień – o dalszej działalności, kolejnych represjach i o tym, jak te doświadczenia wpłynęły na ich dalsze losy.
Dzięki połączeniu archiwaliów i współczesnych spotkań z bohaterami w ich obecnych miejscach życia, film przywraca pamięć o jednym z najtrudniejszych momentów w najnowszej historii Polski. To świadectwo odwagi, niezłomności i siły obywatelskiego ducha młodego pokolenia lat 80.
Film został zrealizowany przez Muzeum Historii Polski.
Treści wrażliwe:
Cierpienie
- Żałoba
- Kryzys psychiczny
Dyskryminacja
- Dzieci i rodzin
- Grup społecznych