Ziemia obiecana Lektury

Opis filmu:

Młody inżynier Karol Borowiecki pracuje w fabryce Bucholca jako główny inżynier, marząc o założeniu własnej fabryki, podobnie jak jego przyjaciele – Moryc Welt, młody pośrednik i Maks Baum, syn właściciela starej, podupadającej tkalni. Na wieczornym przedstawieniu w teatrze Karol odnawia znajomość z piękną żoną bogatego fabrykanta, Lucy Zuckerową i udaje mu się wyciągnąć od niej tajemnice depeszy, która zbulwersowała najpotężniejszych rekinów łódzkiego przemysłu: wkrótce mają zostać podniesione cła na bawełnę. Trzej przyjaciele łączą swe kapitały i Moryc wyjeżdża do Hamburga, by kupić jak największy transport surowca; po jego sprzedaży będą mieli kapitał zakładowy na budowę fabryki. Wkrótce inicjatywa Borowieckiego napotyka na zorganizowany opór środowiska fabrykantów łódzkich…

 

www.filmpolski.pl

 

Opis postaci:

Karol Borowiecki – Polak, szlachcic, syn Adama Borowieckiego, narzeczony Anki, kochanek Lucy Zuker, przyjaciel Maksa Bauma, Moryca Welta, Kazimierza Trawińskiego, Kurowskiego. Jego postać spaja liczne wątki filmu. Karol jest w Łodzi wziętym  specjalistą. Pracuje jako chemiki dyrektor drukarni w fabryce Hermana Bucholca. To dobrze zbudowany, wysoki blondyn, z kręconymi włosami ściętymi na krótko. Ma trójkątną twarz, niebieskie oczy, wąski nos i pełne usta. Charakteryzuje go bystre spojrzenie. Bywa tajemniczy. Nosi jasne garnitury. Jest elegancki. Porusza się z gracją.

 

Maks Baum –  Niemiec, syn fabrykanta. Bliski przyjaciel Karola Borowieckiego i Moryca Welta, z którymi prowadzi interesy.  Jest osobą uczciwą, pracowitą i szanowaną przez innych.  Krytykuje sposób prowadzenia przedsiębiorstwa przez ojca, dlatego wchodzi w spółkę z Karolem Borowieckim. To wyskoki elegancki szatyn o pogodnej twarzy. Jego włosy są starannie przystrzyżone na krótko. Ma nieduże, ciemne oczy i wąskie usta. Ubiera się bardzo elegancko. Nosi ciemne garnitury, kamizelki, pod szyją zawiązuje eleganckie apaszki. Na głowę często zakłada czarny kapelusz. Do garnituru ubiera elegancki, brązowy płaszcz, sięgający za kolana. Jest pogodny. Często się uśmiecha.

 

Moryc Welt – Żyd, przyjaciel Karola Borowieckiego i Maksa Bauma, z którymi prowadzi wspólne interesy. Jest sprytny i zachłanny, skłonny do oszustwa. Moryc wchodzi w spółkę z Karolem Borowieckim, aby pomóc mu wybudować fabrykę. To niski szczupły mężczyzna. Ma rude włosy, długie rude pejsy i rudą brodę. Ma okrągłą twarz, pękaty nos i lekko odstające uszy. Wyraz jego twarzy jest pogodny. Moryc ubiera się elegancko. Nosi ciemne garnitury, płaszcz i czarny kapelusz.

 

Anka – Polka, wychowanka księdza Szymona, narzeczona Karola Borowieckiego. Kocha otaczającą ją naturę. Jest przywiązana do tradycji. Karola obdarza szczerym i mocnym uczuciem. Przekazuje mu swój posag i oszczędności, dzięki którym może on wybudować fabrykę. To szczupła wysoka blondynka, z długimi, lekko falowanymi włosami, które zawsze upina w kok z tyłu głowy. Ma delikatną, jasną cerę. Duże, ciemne oczy i duże usta. Ubiera się w długie skunie w różnych kolorach, w zależności od okazji i pory roku.