Nagrobek rabina gminy wrocławskiej Gedalje Tiktina Wykład

Muzeum Sztuki Cmentarnej – Stary Cmentarz Żydowski

Rodzaj instytucji: muzeum

 

Filia Muzeum Miejskiego Wrocławia. Stary Cmentarz Żydowski udostępniany jest zwiedzającym jako Muzeum Sztuki Cmentarnej.  Jest jedyną na terenie Wrocławia zachowaną nekropolią z przełomu XIX i XX wieku. To również oryginalny i niepowtarzalny zespół rzeźby nagrobnej i małej architektury. Pierwszy pochówek na cmentarzu odbył się w 1856 roku, ostatni w 1942 roku. Wygląd nagrobków ulegał z biegiem lat stopniowym przemianom – od tradycyjnych macew, aż po odważne w formie i monumentalne, rodzinne pomniki nagrobne. W tych ostatnich widać inspirację architekturą niemal wszystkich okresów. Na cmentarzu spoczywa wielu wybitnych wrocławian, są wśród nich artyści, naukowcy, politycy i przedsiębiorcy.

 

W 2020 r. we współpracy z Fundacją Katarynka na Cmentarzu odbył się cykl spotkań dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

 

Dostępność: audiodeskrypcja

 

www: muzeum.miejskie.wroclaw.pl

 

Nagrobek rabina gminy wrocławskiej Gedalje Tiktina

Nagrobek rabina gminy wrocławskiej Gedalje Tiktina powstał pod koniec XIX wieku.

Gedalje Tiktin urodził się w 1810 roku w Częstochowie. Był synem Salomona i wnukiem Abrahama, sławnych wrocławskich rabinów. Od 1843 roku pełnił funkcję rabina ortodoksyjnego we Wrocławiu, a później także pierwszego Królewskiego Rabina Krajowego dla Śląska. Był również znany ze swojej szeroko zakrojonej działalności charytatywnej, szczególnie związanej z pomocą chorym i rannym podczas wojny francusko-niemieckiej w 1870 roku.

 

Audiodeskrypcję przygotowała Fundacja Katarynka.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.