Nagrobek porucznika Georga Sternberga Wykład

Muzeum Sztuki Cmentarnej – Stary Cmentarz Żydowski

Rodzaj instytucji: muzeum

 

Filia Muzeum Miejskiego Wrocławia. Stary Cmentarz Żydowski udostępniany jest zwiedzającym jako Muzeum Sztuki Cmentarnej.  Jest jedyną na terenie Wrocławia zachowaną nekropolią z przełomu XIX i XX wieku. To również oryginalny i niepowtarzalny zespół rzeźby nagrobnej i małej architektury. Pierwszy pochówek na cmentarzu odbył się w 1856 roku, ostatni w 1942 roku. Wygląd nagrobków ulegał z biegiem lat stopniowym przemianom – od tradycyjnych macew, aż po odważne w formie i monumentalne, rodzinne pomniki nagrobne. W tych ostatnich widać inspirację architekturą niemal wszystkich okresów. Na cmentarzu spoczywa wielu wybitnych wrocławian, są wśród nich artyści, naukowcy, politycy i przedsiębiorcy.

 

W 2020 r. we współpracy z Fundacją Katarynka na Cmentarzu odbył się cykl spotkań dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

 

Dostępność: audiodeskrypcja

 

www: muzeum.miejskie.wroclaw.pl

 

Nagrobek porucznika Georga Sternberga

Nagrobek porucznika Georga Sternberga z 1917 roku.

Georg Sternberg był jednym z 450 żołnierzy, członków wrocławskiej Gminy Żydowskiej liczącej wówczas około 20 tysięcy osób, którzy polegli na frontach pierwszej wojny światowej. Bitwa w okolicach Lens we Francji rozegrała się w dniach 15 – 25 sierpnia 1917 roku. Przeciwko armii niemieckiej stanęły oddziały wojska brytyjskiego i kanadyjskiego. Po stronie Niemiec, które ostatecznie bitwę przegrały, poległo ponad 10 tysięcy żołnierzy.

 

Audiodeskrypcję przygotowała Fundacja Katarynka.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.