Grobowiec rodzinny Ferdynanda Lassalle’a Wykład

Muzeum Sztuki Cmentarnej – Stary Cmentarz Żydowski

 

Rodzaj instytucji: muzeum

 

Filia Muzeum Miejskiego Wrocławia. Stary Cmentarz Żydowski udostępniany jest zwiedzającym jako Muzeum Sztuki Cmentarnej.  Jest jedyną na terenie Wrocławia zachowaną nekropolią z przełomu XIX i XX wieku. To również oryginalny i niepowtarzalny zespół rzeźby nagrobnej i małej architektury. Pierwszy pochówek na cmentarzu odbył się w 1856 roku, ostatni w 1942 roku. Wygląd nagrobków ulegał z biegiem lat stopniowym przemianom – od tradycyjnych macew, aż po odważne w formie i monumentalne, rodzinne pomniki nagrobne. W tych ostatnich widać inspirację architekturą niemal wszystkich okresów. Na cmentarzu spoczywa wielu wybitnych wrocławian, są wśród nich artyści, naukowcy, politycy i przedsiębiorcy.

 

W 2020 r. we współpracy z Fundacją Katarynka na Cmentarzu odbył się cykl spotkań dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

 

Dostępność: audiodeskrypcja

 

www: muzeum.miejskie.wroclaw.pl

 

Grobowiec rodzinny Ferdynanda Lassalle’a

Grobowiec rodzinny polityka Ferdynanda Lassalle’a z 1959 r.

Ferdynand Lassalle, z urodzenia wrocławianin był wybitnym politykiem. Jako przeciwnik gwałtownej rewolucji uważany jest powszechnie za jednego z twórców socjaldemokracji parlamentarnej. Był zagorzałym zwolennikiem wolności, równości i sprawiedliwości społecznej. Zmarł 31 sierpnia 1864 roku w Szwajcarii, w efekcie rany jaką odniósł w pojedynku o kobietę – swoją ukochaną Helenę von Dönniges. Robotnicy, o których prawa całe życie walczył, przez wiele lat śpiewali pieśń „We Wrocławiu cmentarz – tam wśród martwych ciał – spoczywa ten, który miecz nam dał”.

 

Audiodeskrypcję przygotowała Fundacja Katarynka.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.