Grobowiec Hermanna Cohna Wykład

Muzeum Sztuki Cmentarnej – Stary Cmentarz Żydowski

Rodzaj instytucji: muzeum

 

Filia Muzeum Miejskiego Wrocławia. Stary Cmentarz Żydowski udostępniany jest zwiedzającym jako Muzeum Sztuki Cmentarnej.  Jest jedyną na terenie Wrocławia zachowaną nekropolią z przełomu XIX i XX wieku. To również oryginalny i niepowtarzalny zespół rzeźby nagrobnej i małej architektury. Pierwszy pochówek na cmentarzu odbył się w 1856 roku, ostatni w 1942 roku. Wygląd nagrobków ulegał z biegiem lat stopniowym przemianom – od tradycyjnych macew, aż po odważne w formie i monumentalne, rodzinne pomniki nagrobne. W tych ostatnich widać inspirację architekturą niemal wszystkich okresów. Na cmentarzu spoczywa wielu wybitnych wrocławian, są wśród nich artyści, naukowcy, politycy i przedsiębiorcy.

 

W 2020 r. we współpracy z Fundacją Katarynka na Cmentarzu odbył się cykl spotkań dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

 

Dostępność: audiodeskrypcja

 

www: muzeum.miejskie.wroclaw.pl

 

Grobowiec okulisty Hermanna Cohna i jego żony Valeski z początku XX wieku

Hermann Cohn był słynnym lekarzem okulistą, zwanym „ocznym Cohnem”. Powszechnie uważano go za jednego z czołowych okulistów swoich czasów w Niemczech. Był także wielkim propagatorem szkolnej higieny oczu. W swojej czterdziestoletniej karierze zawodowej zwalczył blisko 45 tysięcy przypadków chorobowych i przeprowadził z sukcesem 5 tysięcy operacji oczu. Do jego pacjentów należało wiele ówczesnych sław świata nauki i sztuki m.in. Heinrich Schliemann, odkrywca starożytnych Troi i Myken. Cohn był radykalnym demokratą, zagorzałym przeciwnikiem wojny i orędownikiem dopuszczania kobiet do studiowania na uczelniach wyższych.

 

Audiodeskrypcję przygotowała Fundacja Katarynka.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.