Wojciech Kossak “Olszynka Grochowska” Edukacja historyczna

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Niepodległa

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

15 min

Reżyseria

Data premiery

2018

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Opis filmu:

W listopadzie 1830 roku, grupa młodych patriotów ze Szkoły Podchorążych Piechoty w warszawskich Łazienkach rozpoczyna powstanie przeciwko Rosji, zwane od tej pory Powstaniem Listopadowym. Do walki o niepodległość staje przede wszystkim wojsko. Trzy miesiące później, 25 lutego 1831 roku  dochodzi do jednej z najkrwawszych bitew tego powstania: bitwy o Olszynkę Grochowską.

 

Opis cyklu:

“Historia w ożywionych obrazach. Polska Niepodległa” to cykl dziesięciu ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego “Niepodległa” na lata 2017–2021.

Dostosowanie filmu powstało w ramach projektu “ADAPTER. Historyczna edukacja filmowa dla niewidomych i niesłyszących” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego “Niepodległa” na lata 2017–2021. Partner projektu: Fundacja Fonis.