Jan Matejko “Rejtan – upadek Polski” Edukacja historyczna

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Niepodległa

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

19 min

Reżyseria

Data premiery

2018

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Opis filmu:

Rosja, Austria i Prusy pod różnymi pretekstami zajmują jedną trzecią terytorium Rzeczypospolitej. To początek procesu całkowitej  utraty niepodległości. Przekupieni przez Rosję posłowie na Sejm z 1773 roku chcą usankcjonować I rozbiór Polski. Poseł Tadeusz Rejtan próbuje nie dopuścić do tego aktu zdrady. Film opowiada o tym dramatycznym wydarzeniu.

 

Opis cyklu:

“Historia w ożywionych obrazach. Polska Niepodległa” to cykl dziesięciu ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego “Niepodległa” na lata 2017–2021.

 

Dostosowanie filmu powstało w ramach projektu “ADAPTER. Historyczna edukacja filmowa dla niewidomych i niesłyszących” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego “Niepodległa” na lata 2017–2021. Partner projektu: Fundacja Fonis.