Życie raz jeszcze Psychologiczny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 32 min

Reżyseria

Data premiery

1965

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 3 / 5. Ilość: 1

Opis filmu:

Jakuszyn to typowy idealistyczny komunista. Piotr jest byłym lotnikiem RAF-u, czyli Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Anna to młoda działaczka Związku Walki Młodych, czyli polskiej komunistycznej organizacji młodzieżowej, utworzonej w podziemiu w 1943 roku. Losy trojga bohaterów splatają się z historią Polski lat 40. XX wieku.

Opis postaci:

Anna Jankowska to młoda działaczka Związku Walki Młodych. Na początku akcji filmu ma około dwadzieścia lat. Drobna i szczupła, odznacza się delikatną urodą, podkreśloną przez duże oczy i wąskie usta. Anna ma jasne krótkie włosy, które delikatnie falują wokół twarzy. Z biegiem czasu kobieta zapuszcza włosy i upina je w elegancki kok. Anna ubiera się, jak większość kobiet na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych, w proste szare swetry lub gładkie bluzki i niepozorne spódnice do kolan. Wychodząc na ulicę, zawiązuje na głowie wzorzystą chustkę.

 

Piotr Grajewski jest byłym żołnierzem i pilot RAF-u, który walczył w słynnej bitwie o Anglię. Na początku fabuły filmu ma około czterdzieści lat. Ten średniego wzrostu, choć dobrze zbudowany, mężczyzna ma ciemne, sztywne włosy, zaczesane do tyłu, które zaczynają odsłaniać niewielkie zakola. Piotr ma szeroką szczękę, którą podkreślają ogolone policzki. Bohater będąc na służbie nosi mundur wojska polskiego, a w cywilu zwykle ubiera się skromnie, lecz elegancko w proste ciemne spodnie i jasną koszulę, na którą zarzuca ciepłą kurtkę pilotkę.

 

Jakuszyn to trzydziestokilkuletni działacz komunistyczny o niewielkiej twarzy, zawsze starannie ogolonej. Jakuszyn nosi krótkie ciemne włosy z przedziałkiem po lewej stronie głowy. Jak na działacza partyjnego przystało, ubiera się elegancko w koszulę z krawatem i spodnie od garnituru. Na wierzch zakłada długi czarny płaszcz lub marynarkę.