Zwolnieni z życia – PJM Psychologiczny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka i Fundacja FONIS

Czas trwania

1 godz. 27 min.

Reżyseria

Data premiery

1992

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 5 / 5. Ilość: 1

Opis filmu:

Wigilia Bożego Narodzenia 1989. Wychodzącego z pracy Marka zaczepia na ulicy Elżbieta. Prosi, żeby pomógł jej naprawić światło w mieszkaniu nieopodal. To pułapka. Marek zostaje ciężko pobity i porzucony na wysypisku śmieci. Znaleziony przez śmieciarzy, bliski śmierci, trafia do szpitala. Tu odnajdują go matka i brat, ale Marek ich nie rozpoznaje. Poznaje za to kobietę, która go odwiedziła. To Elżbieta. Cierpiącemu na amnezję Markowi kojarzy się ona z zagrożeniem, ucieka więc ze szpitala.

 

Brat Marka, Janek, jest politykiem. Pobicie brata słusznie bierze za ostrzeżenie pod swoim adresem, a jego zniknięcie (porwanie?) ze szpitala – za próbę szantażu, by nie zeznawał w procesach byłych pracowników SB.

 

Bezdomny, chory Marek spotyka na bazarze dziwnie się zachowującą, kolorowo ubraną kobietę. Wariatka, bo tak o niej mówią ludzie, zaczyna się nim opiekować. Oboje próbują odtworzyć przeszłość Marka. Tymczasem jego los niepokoi nie tylko rodzinę, ale także ludzi, którzy go pobili.

 

Opis postaci:

Marek Wysocki – młody, około 40-letni szczupły brunet o krótkich, lekko falujących włosach. Ubiera się w czarny płaszcz i czarną maciejówkę z błyszczącym daszkiem. Po pobiciu chodzi w pasiastej piżamie, kolejarskim płaszczu i włóczkowej pasiastej czapce. W czasie mieszkania u Francuzki najczęściej ma na sobie czarne spodnie i szarą koszulę. To spokojny, dobry i wrażliwy mężczyzna, który pragnie kontaktu z drugim człowiekiem. Jest trochę łatwowierny i bardzo pracowity.

 

Francuzka – 40-letnia blondynka o napuszonych włosach, które wiąże w luźny warkocz. Ubiera się w sukienki czarne lub wzorzyste, pod szyją nosi apaszki, a na nogach białe kalosze. Na wierzchu zawsze nosi foliowy płaszcz i kaptur w kolorach niebieskim lub żółtym. Jest kobietą niezwykle wrażliwą o poetyckiej duszy. Zwraca uwagę na krzywdę innych i stara się, w miarę możliwości, pomóc. Lubi być adorowana, ale bywa też zazdrosna.

 

Kapitan – ponad 40-letni tęgi blondyn o dłuższych, niechlujnie opadających na boki włosach. Są one nieco przerzedzone w okolicy czoła. Ma mięsistą owalną twarz i duży nos. Po odejściu z pracy nosi wąsy i kilkudniowy zarost. Ubiera się w szary garnitur i krawat, ale też w dżinsową koszulę i krótką kurtkę. To mężczyzna inteligentny, ale bardzo mściwy i zakłamany. Nie ma żadnych hamulców, aby osiągnąć zamierzony cel.

 

 

Za tłumaczenie na PJM odpowiada Fundacja FONIS. Tłumaczka: Izabela Lindner.