Znachor – PJM Obyczajowy

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

2 godz. 8 min.

Reżyseria

Data premiery

1981

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 5 / 5. Ilość: 4

Opis filmu:

Znany chirurg, profesor Wilczur, po odejściu ukochanej żony szuka zapomnienia w alkoholu. Ciężko raniony w głowę podczas bójki w podmiejskim szynku traci pamięć. Po tym wydarzeniu staje się bezdomnym włóczęgą. Po kilkunastu latach znajduje schronienie u młynarza Prokopa, gdzie zaczyna pomagać chorym i kalekim ludziom. Nikt jednak nie zna jego prawdziwej tożsamości.

 

Opis postaci:

 

Rafał Wilczur – postawny mężczyzna w średnim wieku. Włosy ma lekko kręcone, siwiejące.  Nosi brodę i wąsy. Ubiera się elegancko. Chodzi w zawiązanej pod szyją muszce, trzyczęściowym garniturze na który zakłada ciemny, długi płaszcz i biały szal. Jest znanym w całym kraju chirurgiem. Pracuje w Warszawie, w klinice, której jest ordynatorem. Dba o pacjentów i szanuje pracę personelu. Rafał Wilczur jako Znachor zmienia się fizycznie, jego ubiór jest skromny, wręcz zgrzebny, włosy i brodę ma dłuższą. Nadal jest człowiekiem pracowitym i uczynnym, jego spojrzenie jest łagodne, czasem odległe. Jest oszczędny w słowach.

 

Maria Jolanta Wilczur (Marysia) – młoda, szczupła brunetka o ciemnych oczach. Jej delikatną urodę dopełnia ciepłe spojrzenie i serdeczny uśmiech. Jest dziewczyną skromną i grzeczną. Maria szanuje i trzyma się nałożonych przez otoczenie zasad. Ubiór oddaje jej skromny charakter, nosi stonowane sukienki z kołnierzykiem.

 

hrabia Leszek Czyński – wysoki, przystojny brunet. Ubiera się elegancko, ale na sportowo. Jeździ motorem.  Jest wykształcony, swoje maniery często prezentuje w lekko przerysowany sposób. Bywa zarozumiały. Potrafi być dowcipny i szarmancki.

 

Młynarz Prokop – mężczyzna w średnim wieku. Ma dłuższe, siwe włosy i bujne wąsy. Jest opanowany, ma spokojny, jasny wzrok. Ubiera się skromnie, pracuje ciężko w młynie, utrzymuje rodzinę, której jest bardzo oddany. Rodzina jest dla niego dobrem największym. Jest ufny i szczery w stosunku do ludzi.

 

Zenek – prosty, młody chłopak o  rudych włosach i słusznej posturze. Pracuje w karczmie i czasem lubi się napić. Jest zadziorny i czasem arogancki. 

 

Wasylko, syn Prokopa – młody, niewysoki chłopak o wątłej posturze. Ma dłuższe, blond włosy i delikatną, chłopięcą urodę.  Jest ufny i oddany najbliższym.

 

Lekarz Pawlicki – wysoki mężczyzna w średnim wieku. Ubiera się elegancko. Jest chłodny, przekonany o swojej nieomylności. Mało empatyczny.

 

Sonia, synowa Prokopa – dobrze zbudowana, młoda dziewczyna. Ma długie blond włosy i rumiane policzki (jest zdrowej urody). Jest pracowita i prostolinijna.

 

hrabia Czyński, ojciec Leszka – elegancki mężczyzna w średnim wieku, trzyma się przyjętych norm, określających jego status społeczny, ale często bywa otwartym i ciepłym człowiekiem, potrafi dostrzec drugiego.