Zabawa w chowanego Dokumentalny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 27 min

Reżyseria

Data premiery

2020

Scenariusz

Produkcja

Ocena

Średnia 0 / 5. Ilość: 0

Opis filmu:

Film opowiada o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez księży katolickich w Polsce i ukrywaniu tych praktyk przez kościelnych hierarchów. Podejmuje kwestię odpowiedzialności za ukrywanie sprawców przestępstw seksualnych przed organami ścigania przez członków Konferencji Episkopatu Polski.

 

Głównymi bohaterami jest dwójka braci, którzy byli wykorzystywani w tym samym czasie przez księdza Arkadiusza Hajdasza, z którym mieszkali w domu parafialnym ze względu na pracę ojca-organisty kościelnego. Ukazana została konfrontacja między jednym z braci a księdzem. Z dokumentacji kurii wynika, że na księdza wpływały skargi z różnych miejscowości Duchowny przyznał się przed rodzicami jednej z ofiar, że molestował ich syna. W filmie przedstawiono dowody na to, że biskup Edward Janiak pomimo wiedzy o czynach księdza nie zgłosił jego sprawy do Watykanu, jak nakazuje prawo kościelne. Nie pozbawił też duchownego prawa do pełnienia posługi kapłańskiej.

 

Film jest kontynuacją  tematyki poruszonej w dokumencie “Tylko nie mów nikomu”, który został najpopularniejszym polskim filmem w 2019 roku na YouTube. Podobnie jak pierwsza część, dokument jest niezależną produkcją braci Tomasza i Marka Sekielskich, w całości sfinansowaną dzięki internetowej zbiórce funduszy w serwisie Patronite.