Dramat Westerplatte

Opis filmu:

Westerplatte stało się pierwszą zaporą na drodze zaborczego pochodu Hitlera przez Europę. Tu padły pierwsze strzały II wojny światowej” – tymi słowami rozpoczyna się „Westerplatte”. Osią konstrukcyjną fabuły jest nasilający się spór między majorem Henrykiem Sucharskim i jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim. Pierwszy, widząc bezsens długotrwałego oporu, chciał przede wszystkim ocalić życie swych żołnierzy; drugi – wierząc, że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania, zamierzał bronić się do ostatniej kropli krwi.

 

www.filmpolski.pl

 

Opisy postaci:

Major Kucharski –  40-letni szczupły wysoki brunet. Jego falujące włosy są zaczesane do tyłu. Odsłaniają łysiejące skronie. Twarz majora jest szczupła. Ostro zarysowana linia żuchwy sugeruje siłę charakteru. Głęboko osadzone ciemne oczy zdradzają łagodność. Nos spiczasty, lekko przygarbiony. Major nosi ciemny mundur, a na głowie rogatywkę. Przy pasie ma kaburę z pistoletem.

 

Kapitan Dąbrowski –  szczupły wysoki blondyn. Jego włosy są proste, a grzywka niesfornie opada na czoło. Nos prosty, proporcjonalny. Usta zaciśnięte. Ubrany w jasny mundur i rogatywkę. Nosi kaburę z pistoletem.