Wesele – PJM Dramat

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

2 godz.

Reżyseria

Data premiery

1973

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 4 / 5. Ilość: 1

Opis filmu:

Genialna adaptacja filmowa „Wesela” Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1972 roku. Pan Młody – inteligent żeni się z chłopką. Goście weselni pochodzą z różnych warstw społecznych. Weselna zabawa szybko się rozkręca, przechodząc w wódczano-halucynogenną atmosferę, w której pojawiają się zjawy. Wajda stworzył odpowiedni klimat epoki przez kolorystykę, malarskość obrazów, scenografię, kostiumy ale również, a może przede wszystkim przez muzykę. Wszystko uzupełnia mistrzowska obsada.

Opis postaci:

Panna Młoda – Panna Młoda to około osiemnastoletnia dziewczyna o nieco pucołowatej twarzy i długich rudych włosach. Jest korpulentna i wysoka. Dobrzez zbudowana. Ma na sobie tradycyjny krakowski strój. W skład stroju wchodzi kolorowa, kwiecista spódnica na gumce, sięgająca za kolano i bogato zdobiony gorset z czarnego aksamitu. Na głowie panny młodej wianek przystrojony kwiatami

 

Pan młody – Pan Młody jest starszy od swojej wybranki o mniej więcej dziesięć lat. Jest szczupły i wysoki. Ma blond włosy, krótką brodę i małe okulary w drucianych oprawkach. Jest ubrany w tradycyjny krakowski strój. Jego głowę zdobi czerwona czapka przystrojona kwiatami i pawimi piórami.

 

Czepiec– roześmiany chłop o sumiastych wąsach. Jest tęgi i wysoki. Ma na sobie tradycyjny, bronowicki strój. To ok 50-cio letni mężczyzna.

 

Film dostosowano w ramach projektu „Adapter w szkole”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Edukacja kulturalna” oraz ze środków PFRON.