Dramat W ciemności

Opis filmu:

Bohaterem filmu, którego akcja rozgrywa się podczas okupacji niemieckiej, kiedy to wymordowano tysiące lwowskich Żydów, jest postać autentyczna, kanalarz Leopold Socha. Dzięki świetnej znajomości systemu kanalizacyjnego miasta, ukrył uciekinierów z getta we Lwowie. Ten zwykły robotnik, pracujący przy konserwacji kanałów, a do tego drobny złodziejaszek, w obliczu tragedii pokazał jednak swoją prawdziwą naturę człowieka wrażliwego na ludzkie cierpienie. Przez ponad rok opiekował się i ukrywał Żydów, którzy cudem uniknęli zagłady. Pomagał mu jego przyjaciel z pracy, Szczepek Wróblewski.
W marcu 1943 r. Leopold Socha zgadza się, oczywiście w zamian za zapłatę, ukryć w kanałach grupę uciekinierów z getta. Ale kiedy Żydom kończą się pieniądze…

Opisy postaci:

Leopold Socha – główny bohater filmu. Jest drobnym złodziejaszkiem ze Lwowa, który pomaga Żydom ukrywającym się w kanałach. To niski brunet z krótko ściętymi włosami. Ma duży, pękaty nos, niebeskie oczy i wąskie usta. Niskie czoło i krzaczaste brwi. Jest szczupły. Nosi robocze ubrania, ciemne spodnie i drelichowe kurtki. Jego atrybut to czarny kaszkiet. Zawsze ma go na głowie.

 

Wanda Socha – żona Leopolda. To tęga, wysoka kobieta. Ma okrągłą twarz i długie włosy w kolorze blond. Włosy są zawsze związane lub upięte. Ma zielone oczy, nisko osadzone brwi które często marszy. Ma też wąski nos i wysokie czoło. Na twarzy piegi. Nosi wzorzyste sukienki i podomki sięgające za kolana i zapinane pod szyję.

 

Mundek Margulies- jedne z żydów uratowanych przez Leopolda Sochę z lwowskiego getta. To wysoki, przystojny i dobrze zbudowany mężczyzna.  Jest szatynem z włosami ściętymi na krótko. Ma wysokie czoło, wąski nos, niebieskie oczy i wydatne usta. Powagi dodają mu wystające kości policzkowe. W brodzie nieduży dołeczek. Ma bardzo inteligentny wyraz twarzy. Nosi zniszczone ubrania. Dziurawe swetry i wytarty stary płaszcz.

 

Klara Keller – jedna z ocalonych żydówek ukrywająca się we lwowskich kanałach. Jest drobną brunetką. Ma pogodną okrągłą twarz, duże brązowe oczy i pełne usta. Jest szczupła. Ma długie i gęste włosy zazwyczaj upięte w kucyk. Nosi stare zniszczone sukienki i przybrudzone, zniszczone swetry. Ma potargane włosy i brudną twarz tak jak inni, którzy miesiącami ukrywają się w kanałach.