Kostiumowy Szwadron

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 37 min

Reżyseria

Data premiery

1993

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 4.8 / 5. Ilość: 5

Opis filmu:

Historia rosyjskiego szwadronu dragonów, który pacyfikuje powstanie styczniowe w 1863 roku. Młody arystokrata Jeremin, odrzucony przez ukochaną dziewczynę, zaciąga się do armii i wyrusza do Polski. Dowódca szwadronu Dobrowolski, Polak w służbie rosyjskiej, odznacza się wyjątkowym okrucieństwem i cynizmem, co przeraża młodzieńca z dobrego domu. Jeremin sprawdza się jako żołnierz, ale coraz mniej wierzy w słuszność sprawy.

Film na podstawie opowiadań Stanisława Rembeka.

Opis postaci:

Fiodor  Jeremin – niespełna trzydziestoletni szczupły, wysoki szatyn o delikatnych rysach twarzy. Trudy wojennego życia zmieniają jego schludną fryzurę w burzę niesfornych loków, otaczających zmęczoną twarz i patrzące z niej smutne ciemne oczy. Fiodor zazwyczaj nosi czarny dwurzędowy mundur ze złotymi epoletami czyli paskami materiału naszytymi  na koniec rękawa na wysokości ramienia, guzikami i przewieszoną przez ramię szarfą. Spodnie munduru są czarne, a dość luźne nogawki schowane do wysokich skórzanych oficerek. Na przodzie przypominającej bejsbolówkę czapki złoci się dwugłowy carski orzeł. W mundurze galowym z płaskiego wierzchołka czapki łagodnie opada na czoło czarny pióropusz. Dopełnieniem munduru są śnieżnobiałe rękawiczki i przymocowane do szerokiego skórzanego pasa kabura z pistoletem oraz szabla.

 

Rotmistrz Dobrowolski – Polak robiący karierę w wojsku carskim, to bezpośredni przełożony Fiodora. Ma około pięćdziesięciu lat. Jest szatynem z lekko zaokrąglonym brzuchem. Mundur dragona ozdabia mu przypięty do lewej piersi medal. Jego lekko pucołowate policzki otaczają okazałe bokobrody.

 

Żuryn – szczupły czterdziestolatek. Wąsaty blondyn o pooranej bruzdami zaciętej twarzy i twardym spojrzeniu. Dowodzi grupą Kozaków. Nosi granatowy mundur ze złotymi epoletami i stójką. Granatowe spodnie ozdabia szeroki czerwony lampas. Na głowie ma czarną papachę czyli futrzaną czapkę. Jedynym jasnym akcentem munduru są białe rękawiczki. Na lewej piersi order.

 

Pułkownik Markowski – sześćdziesięciolatek z cienkimi, sięgającymi karku włosami, krótką brodą i wąsami. Zarówno jego zarost, jak i fryzura poprzetykane są licznymi pasemkami siwych włosów. Pułkownik jest oszczędny w ruchach, pełen godności i dumy, której nie ujmuje mu nawet przypominający łachmany strój.