Sekret Enigmy Wojenny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

2 godz. 29 min.

Reżyseria

Data premiery

1979

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 5 / 5. Ilość: 1

Opis filmu:

Opowieść o trójce genialnych polskich inżynierów, którzy zmienili historię świata. Trzech absolwentów matematyki Uniwersytetu Poznańskiego – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – o naukowcy z biura szyfrów Sztabu Głównego, którzy dokonali dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Osiągnięcie to wywarło znaczący wpływ na przebieg II wojny światowej i przyspieszyło ostateczną kapitulację Niemiec.

 

Opis postaci:

Marian Rejewski – szatyn po trzydziestce z krótkimi, lekko stojącymi włosami. Nosi wąsy i okrągłe druciane okulary. Ma pucułowatą twarz. Ubiera się najczęściej elegancko w szare lub brązowe garnitury. Na zewnątrz nosi płaszcz i kapelusz. To człowiek niezwykle dokładny, skupiony na celu swojej pracy.

 

Henryk Zygalski – wysoki, szczupły trzydziestolatek o czarnych, krótkich włosach. Ma pociągłą, starannie ogoloną twarz z orlim nosem. Na co dzień nosi garnitury, szary płaszcz i kapelusz fedora. To człowiek konkretny i sumienny.

 

Jerzy Różycki – 30-letni szczupły brunet z gładko ogoloną twarzą i dużym nosem. Nosi garnitury, biały płaszcz i kaszkiet w pepitkę. Niezwykle oddany rodzinie, bywa melancholijny.

 

Pułkownik Gwido Lager – masywny szatyn po czterdziestce, z wysokim czołem i łysiną na czubku głowy. Ubiera się w mundur oficera piechoty w kolorze khaki. Na piersi po skosie nosi koalicyjkę czyli skórzany pasek. Na kołnierzach ma patki z lamówkami w formie wężyków, a na pagonach ma dwie gwiazdki. Na głowie nosi rogatywkę z metalowym orzełkiem. To mężczyzna podejrzliwy i nieustępliwy, robiący wszystko, aby ocalić swoich ludzi i tajemnicę Enigmy. Nie ulega porywom serca, przedkładając ponad nie sprawy ojczyzny.