Dramat Sanatorium pod Klepsydrą

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Audiodeskrypcja

Czas trwania

2 godz. 4 min

Reżyseria

Data premiery

1973

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 0 / 5. Ilość: 0

Opis filmu:

To swobodna adaptacja książki Brunona Schulza pod tym samym tytułem. Jeden z najpiękniejszych wizualnie i najbardziej oryginalnych filmów polskich. Poetycka refleksja na temat przemijania oraz nieodwracalności śmierci. Has przywołał na ekran uniwersum sennego marzenia inkrustowanego odpryskami wspomnień dzieciństwa, w którym przemieszały się różne pierwiastki: monarchia austro-węgierska, kresowa subkultura żydowskich miasteczek i marzenia małego chłopca.

 

Jan Słodowski, Leksykon polskich filmów fabularnych, Warszawa 1996

 

Opis postaci:

Józef – główny bohater filmu, który odwiedza sanatorium doktora Gotarda, w którym leczył się jego zmarły ojciec. W tym niezwykłym miejscu przenosi się w przeszłość, którą bezskutecznie próbuje przywrócić w realnym życiu. Józef to wysoki, barczysty ok. 35 – letni mężczyzna. Ma pociągłą twarz, nieduże, ciemne oczy, wąski nos i wąskie usta. Wyraz jego twarzy jest pogodny, spojrzenie bystre. Sprawia wrażenie wyciszonego i spokojnego. To szatyn, z krótkimi włosami. Na co dzień nosi ciemne garnitury, do których zakłada długi, ciemno-szary wełniany płaszcz. Na głowie prawie zawsze ma gustowny, czarny kapelusz.

 

Jakub, ojciec Józefa – postać do której powraca główny bohater filmu. W rzeczywistości Jakub nie żyje. Pojawia się jedynie w świecie, do którego we wspomnieniach powraca Józef. To lekko siwiejący, postawny mężczyzna. Ma ok. 60- lat. Jego siwe włosy są kręcone, ścięte na krótko. Jest średniego wzrostu. Ma okrągłą twarz o tajemniczym wyrazie. Jego oczy są niebieskie i głęboko osadzone, nos jest szpiczasty. Usta wąskie. Nosi granatowe garnitury i jasne, eleganckie koszule. Pod szyją zazwyczaj ma wąski krawat.

 

Doktor Gotard – właściciel sanatorium do którego przyjeżdża Józef. Jest to wysoki i szczupły mężczyzna ok. 50-tego roku życia. Ma pociągłą, smukła twarz, ciemno-szare, gęste brwi osadzone nisko, tuż nad powiekami. Ma wąski orli nos i wąskie usta, w brodzie mały dołeczek, który dodaje mu uroku. Dr Gotard jest eleganckim mężczyzną. Ubiera się w ciemne, prążkowane garnitury i białe koszule. Bywa zamyślony i nieobecny.