Ryś Psychologiczny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 22 min

Reżyseria

Data premiery

1982

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 5 / 5. Ilość: 1

Opis filmu:

Akcja filmu toczy się na ziemiach polskich w czasie okupacji hitlerowskiej. Do księdza Konrada zgłasza się młody partyzant Ryś, który chce się wyspowiadać przed wykonaniem wyroku – zabójstwa – na zdrajcy i otrzymać rozgrzeszenie za ten czyn. Zdumiony ksiądz dowiaduje się, że owym zdrajcą jest stelmach (kołodziej) Alojz, którego on zawsze miał za uczciwego człowieka, w dodatku ukrywającego żydowską rodzinę. Podejrzewa pomyłkę, więc prosi partyzanta by wstrzymał się z egzekucją. Ryś odpowiada, że niewykonanie rozkazu jest karane śmiercią, jednak może się zgodzić na jednodniową zwłokę.

Opis postaci:

Ksiądz Konrad – średniego wzrostu szczupły, młody szatyn z włosami zaczesanymi na prawy bok. Ma ciemne, wyraziste brwi. Nosi czarną sutannę, na którą czasem zakłada czarną, wełnianą kamizelkę. Jest spokojny, wyciszony, bywa zagubiony.

 

Alojz – stelmach – wysoki, szczupły, siwiejący mężczyzna. Ma łagodne rysy twarzy i wyrazisty nos. Ubrany jest w czarny płaszcz sięgający kolan, czarne spodnie i oficerki. Nosi czarny bądź szary kaszkiet.

 

Ryś – partyzant – młody, szczupły chłopak o blond włosach. Ma niebieskie oczy. Nosi czarną, materiałową pelerynę sięgającą kolan.