Ronja, córka zbójnika Film familijny

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

2 godz. 6 min

Reżyseria

Data premiery

1984

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 3.3 / 5. Ilość: 7

Opis filmu:

Ronja urodziła się w rodzinie zbójników, którzy swoją siedzibę mieli w wielkim zamku w środku lasu. W nocy, której doszło do narodzin, piorun roztrzaskał skałę, na którym stał zamek jej ojca – Mattisa – dzieląc go na pół. Ronja dorastała w szczęśliwej atmosferze, nie zdając sobie spraw z prawdziwej profesji, którą zajmuje się jej ojciec. Pewnego dnia spotyka rudego chłopca w swoim wieku. Okazuje się, że to Birk – syn zbójcy Borki – śmiertelnego wroga Mattisa. Od niego dowiaduje się, że zbójcy Borki osiedlili się w drugiej połowie zamku, która od czasu pamiętnej burzy była niezamieszkała. Mimo początkowej nieufności Birk i Ronja zostają przyjaciółmi. Nie podoba się to jednak Mattisowi…

Opis postaci:

Ronja – córka Lovis i herszta Mattisa. Ma długie, gęste falowane brązowe włosy i krótką grzywkę. Nad jej ciemnymi oczami rysują się gęste brwi. Ubiera się najczęściej w brązowe lub szare szaty i buty z czerwoną tasiemką wiązaną wokół łydek, w chłodne dni nosi czerwoną pelerynę z kapturem. Jest samodzielna i uparta ale przede wszystkim rozsądna. Z wrażliwością patrzy na świat. To czuła i troskliwa dziewczynka, dbająca o swoich bliskich i przyjaciół. Jej ciekawość świata sprawia, że nie boi się nowych wyzwań.

 

Birk – syn herszta Borka. Ma kręcone, krótkie rude włosy i jasne oczy. Jest przyjacielem Ronji. Darzy ją bezinteresownym szczerym uczuciem, niejednokrotnie jej pomaga i jest gotów dla niej na najwyższe poświęcenie. Jest szczery, przyjacielski, ale potrafi też być porywczy – z uporem broni swojego zdania. Zwykle nosi szare bądź beżowe szaty, w chłodne dni ubiera niebieską pelerynę z kapturem. Jest odważny i konsekwentny.

 

Mattis – ojciec Ronji, herszt dwunastoosobowej zbójeckiej bandy,  wróg Borki. To dobrze zbudowany, postawny mężczyzna, ma rude, falowane włosy, gęstą brodę i wąsy. Jest odważny, konsekwentny i często uparty. Nie boi się jednak okazywać uczuć, jest wrażliwy i czuły. Bezpieczeństwo jego bliskich jest dla niego najważniejsze. Ma radosne usposobienie, często się uśmiecha i lubi żartować. Nosi brązowe lub szare szaty, jeździ na niewysokim koniu o myszowatej maści.

 

Borka – herszt bandy zbójeckiej rywalizującej z grupą Mattisa, ojciec Birka. Jest szczupłym mężczyzną w średnim wieku. Ma jasnorude kręcone włosy, brodę i wąsy.  Cechuje go odwaga i zawziętość. Jest skryty, rzadko okazuje uczucia. Borka to realista trzymający się swoich zasad. Nosi szare szaty i hełm w kształcie stożka.

 

Lovis – matka Ronji, kobieta Mattisa. Brunetka o długich i gęstych falowanych włosach z grzywką rozchodzącą się na boki. Ma ciemne oczy oraz dołeczek w brodzie. Najczęściej ma na sobie ciemnozielone długie szaty przewiązane w pasie. Nosi srebrny naszyjnik i bransoletki na obu nadgarstkach. Jest charakterna i ma swoje zdanie. Dba o najbliższych i całą bandę. W stosunku do córki jest wyrozumiała i czuła.